20/12/2023
Meracles 16 25 15 15 - 71 -
Hood BC 22 17 15 10 - 64 -

Πάνε τρένο οι Meracles!

Συνέχεια στην καλή πορεία τους στη Master League έδωσαν οι Meracles που την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου πήραν το ντέρμπι κόντρα στην Hood με 71-64. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη των Meracles στο πρωτάθλημα και πλέον το ρεκόρ τους έφτασε στο 6-4. Η ομάδα του Πατσάκα πάλεψε μέχρι το τέλος το ματς, αλλά στα καθοριστικά σημεία οι αντίπαλοι είχαν λύσεις και έτσι ήρθε η 3η ήττα στη σεζόν (7-3).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν 2-9. Ο Σκλάβος έδωσε πόντους αφού βγήκε νικητής σε αρκετές μάχες κοντά στη ρακετά, αλλά η Hood κράτησε μία καλή απόσταση, με τον Πρωτόγερο να γράφει το 9-16. Ο Τραφαλής ανέβασε απόδοση και έτσι οι Meracles πλησίασαν στο 16-20, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο βολές του Πετράκου ο οποίος έκανε το 16-22.

Ο Μπάρλος «κουβάλησε» στην επίθεση στις αρχές της δεύτερης περιόδου και οι γηπεδούχοι έκαναν το προσπέρασμα (27-24). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεμακρύνουν στο σκορ και το ματς πήγε ξανά στην ισοπαλία, με τον Θεοδώρου να «χτυπάει» από το τρίποντο για το 36-36. Μάλιστα με νέα τρίποντη εκτέλεση, από τον Χανιώτη αυτή τη φορά, πήραν ξανά προβάδισμα (36-39). Οι γηπεδούχοι τελικά πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους προβάδισμα, καθώς το σκορ έδειχνε 41-39 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η Hood έβγαλε ξανά αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η προσφορά του Μπάρλου επιθετικά, όπως και η απόδοση του Σκιαθίτη κράτησαν τους Meracles μπροστά με 49-45. Ο Λαύκας πήρε πάνω του φάσεις και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 52-54, όμως οι γηπεδούχοι είδαν τον Μακρή να δίνει λύσεις μπροστά και πίσω τη γραμμή του τριπόντου, για να τελείωσουν την τρίτη περίοδο με το προβάδισμα στην πλευρά τους (56-54).

Οι Meracles μπήκαν αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, περιόρισαν επιθετικά την Hood και με ένα σερί 9-0 έφτασαν στο 65-54. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν σκορ και έπρεπε να περάσουν έξι λεπτά παιχνιδιού στην τέταρτη περιόδο ώστε ο Πρωτόγερος να γράψει το 65-56. Η Hood, ωστόσο, δεν τα παράτησε και έπαιξε την τελευταία «ζαριά» της πλησιάζοντας στο 67-64. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η μπάλα πήγε στα χέρια του Μπάρλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του και την σωματοδομή του ώστε να φέρει λύσεις από την γραμμή των βολών. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις και κάπως έτσι οι Meracles πανηγύρισαν τη νίκη με 71-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Τραφαλής με 12 πόντους, 6 ασίστ και 18 ριμπάουντ. Από την Hood ξεχώρισε ο Αριστοτέλης Πετράκος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Meracles μέτρησαν 19/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 12/20 βολές, 52 ριμπάουντ, όπως και 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 μπλοκ. Η Hood είχε 16/39 δίποντα, 9/38 τρίποντα, 5/6 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 μπλοκ.

Meracles (Λουκάτου): Γερεουδάκης 2(3ρ.), Γουλανδρής 5(4ρ.), Μακρής 7(3ρ.), Μπάρλος 22(8ρ.), Σκιαθίτης 17(3ρ.), Σκλάβος 6(13ρ.), Τραφαλής 12(18ρ.)

Hood (Πατσάκας): Θεοδώρου 9(1ρ.), Λαύκας 4(12ρ.), Πετράκος 20(8ρ.), Πρωτόγερος 6(6ρ.), Σαρρής 14(4ρ.), Στεφόπουλος 5(6ρ.), Χανιώτης 6(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.