10/06/2023
Gul’dan Warlocks 3 15 11 6 - 35 -
Never Coupen 15 13 18 16 - 62 -

Πανέτοιμη η Never Coupen!

Με το πέμπτο της ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο της Summer Development League η Never Coupen, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Gul'dan Warlocks με 35-62 και ετοιμάζεται για τα playoff!

Από πολύ νωρίς η Never Coupen μπήκε σε θέση οδηγού, αφού με 6 πόντους του Καρπουζλή, 4 του Μουστακάτου και τρίποντο του Μακρίδη, προηγήθηκε με 3-15. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Κεχαγιάς, ενώ 1/2 βολές είχε ο Ποταμίτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gul'dan Warlocks βρήκαν τα πατήματά τους και με show του Λουκίσσα με 9 πόντους, πλησίασαν από τους 15 στους 4, 16-20, 4:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με δύο τρίποντα του Μακρίδη και 5 πόντους του Δαλέτζα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 18-28!

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι, αφού με 8 πόντους του Καρπουζλή και 6 του Μουστακάτου, έφτασαν στο +17, 29-46. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Πέτροβιτς και τους 4 του Κεχαγιά. Σκορ τρίτης περιόδου 29-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι η Never Coupen έφτασε εύκολα στη νίκη με 35-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καρπουζλή, Χρονόπουλου, Μουστάκα, Κυπριωτάκη και Μουστακάτου. Για τους Gul'dan Warlocks στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λουκίσσας και Πέτροβιτς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 15/47 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 0/9 βολές, 25/49 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Gul'dan Warlocks ο Κεχαγιάς με 6 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 3/9 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp της Never Coupen ο Καρπουζλής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 9/14 δίποντα. Πήρε 26 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Gul'dan Warlocks (Μαμουτζής): Γιουβανάκης, Κεχαγιάς 6, Λουκίσσας 16 (1), Μαμουτζής 2, Πέτροβιτς 8, Ποταμίτης 3

Never Coupen (Μακρίδης): Δαλέτζας 7 (1), Καρπουζλής 18, Κυπριωτάκης 2, Μακρίδης 9 (3), Μουστάκας 8, Μουστακάτος 14, Χρονόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Never Coupen στο ζωγραφιστό!