21/03/2024
Phoenix Bums 15 17 16 27 - 75 -
Αμόκ 23 22 17 22 - 84 -

Πανέτοιμη η Αμόκ!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Αμόκ, καθώς για την 22η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησε των Phoenix Bums με 75-84 στο Athens Sports Hall και έτσι οι δύο ομάδες περιμένουν αν δουν ποιόν θα αντιμετωπίσουν στο Top16!

Η Αμόκ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και με 9 πόντους του Ορφανού, 5 του Γραμματικού, 5 του Γρηγορίου και 4 του Κελεπούρη, προηγήθηκε με 15-23. Ο Μοσκόφογλου με 7 πόντους και ο Χαριτόπουλος με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Γραμματικού, 6 του Κελεπούρη και 4 του Λευτέρη Τσολάκου, βρέθηκαν μέχρι και στο +17, 28-45. Το μόνο που κατάφεραν οι Phoenix Bums ήταν να μειώσουν στους 13, 32-45, με τον Χαριτόπουλο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 7 πόντους και τον Δεδούση να προσθέτει 4.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 4 πόντους του Κώστα Τσολάκου και τρίποντο του Τσατσάνη, η παρέα του απόντα Αβαρκιώτη βρέθηκε στο +20, 36-56. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Phoenix Bums και με τους Χαριτόπουλο και Αθανασιάδη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 14, 48-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Γραμματικό, Ορφανό και Κελεπούρη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 75-84. Προσπάθησαν στο φινάλε οι Phoenix Bums να κυνηγήσουν την ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αθανασιάδη, Δεδούση, Χαριτόπουλου και Κοβάτσου.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Αθανασιάδης με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/6 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP της Αμόκ ο Ορφανός με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2 /3 βολές, 8/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης 18 (2), Γαδ 2, Δεδούσης 18 (2), Καδάς, Μοσκόφογλου 10, Κοβάτσος 4, Μπαλτζόγλου 2, Χαριτόπουλος 21 (2), Παπαντωνίου, Τουμπακάρης

Αμόκ (Ορφανός): Γραμματικός 21, Γρηγορίου 9 (1), Ορφανός 18, Διονυσόπουλος, Ιωαννίδης 3, Κελεπούρης 16, Τσατσάνης 3 (1), Τσολάκος Λ. 8, Τσολάκος Κ. 6

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια της απόδοσης της Αμόκ!