30/06/2020
ReTirees 22 20 24 17 - 83 -
Somalia Pirates 12 14 16 20 - 62 -

Πανέτοιμοι οι ReTirees!

Με το 21ο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι ReTirees, καθώς στα πλαίσια της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της Elite League επιβλήθηκαν των Σομαλών Πειρατών με 83-62 και ετοιμάζονται για τα παιχνίδια κόντρα στους Sacatemento Kings, σε αντίθεση με τους Πειρατές που από του χρόνου θα βρίσκονται στην Master League!

Με την τριπλέτα Στόλη (7π), Γιαμαίου (5π) και Κατιάκου (4π) να ξεκινάει ορεξάτη το ματς, οι ReTirees πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν με 22-9, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 22-12, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια ο Ρεγκούζας, ενώ νωρίτερα 9 πόντους είχε σημειώσει ο Τρανούλης.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, η αρμάδα των Κουσούλη – Σαρρή πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 42-26, μετά από 8 συνεχόμενους πόντους του Κατιάκου και 6 του Τούτση. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα οι Σομαλοί Πειρατές, παρά τους 7 νέους πόντους του Τρανούλη, τους 4 του Παπαηλιού και τι τριποντάκι του Ρεγκούζα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ReTirees, αφού με τρεις τρίποντες βόμβες του Σακαράκη, 4 πόντους του Χατούνογλου και τρίποντο του Τούτση, έφτασαν στο +30, 66-36. Η τριπλέτα Τρανούλη (5π), Στραβοπιεράκου (4π) και Παπαηλιού (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 66-42!

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος της συνάντησης, με τους Συνταξιούχους να επικρατούν με 83-62 , έπειτα από 4 πόντους του Γιαμαίου, 4 του Χατούνογλου και τρίποντο τοη Σακαράκη. Στον αντίποδα, για τους Πειρατές στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ντούλης (6π), Τρανούλης (5π) και Παπαηλιού (5π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/6 βολές, 28/51 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 21 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 19/47 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 1 τάπα και 8 λάθη.

Κορυφαίος των ReTirees ο Χατούνογλου 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 6/14 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο Παπαηλιού με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

ReTirees (Κουσούλης – Σαρρής): Σακαράκης 12 (4), Κωστούλας 2, Γιαμαίος 11 (1), Κατιάκος 12, Τσαντζαλής 4, Στόλης 7 (1), Πλεξουσάκης 8, Τούτσης 13 (1), Χατούνογλου 14

Σομαλοί Πειρατές (Παπαηλιού): Στραβοπιεράκος 6, Παπαηλιού 12, Τρανούλης 26 (4), Ρεγκούζας 6 (2), Ντούλης 8, Νικολουζάκης 4, Σταματέας

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο τέμπο του παιχνιδιού!