18/06/2020
Ιπ-πότες 8 18 14 14 - 54 -
Άνεμος BC 23 27 25 13 - 88 -

Πανέτοιμος ο Άνεμος!

Επιστροφή στις νίκες για τον Άνεμο στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς για την 18η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Ιππότες με 54-88 και θα πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου το Σάββατο στο Περιστέρι απέναντι στους Sacatemento Kings!

Με τους Βήττα, Ζιάκανο και Γεωργούση να πετυχαίνουν από 6 πόντους ο καθένας και τον Μεχίλι να βάζει ένα τριποντάκι, ο Άνεμος έχτισε από νωρίς νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 8-23. Ο Κεκεμπάνος με 4 πόντους και οι Μαυρογιαννάκης – Κοσιαράς με ένα δίποντο έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Συνεχίζοντας σε φρενήρη ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, η παρέα του Μαντά κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα από το πρώτο μέρος, καθώς με ακόμη 9 πόντους του Γεωργούση, 5 του Λαδιά και 5 του Χούσου, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων, 26-50! Για τους Ιππότες συνέχιζε να τραβάει το κουπί στην επίθεση ο Κεκεμπάνος με 7 πόντους, 6 είχε ο Αγγελόπουλος και ένα τρίποντο ο Ρούσσος.

Με τον Γεωργούση να σημειώνει ακόμη 13 πόντους και τους Ζιάκανο – Κωστόπουλο να τον ακολουθούν με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +35, 40-75. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να μαζέψουν την διαφορά στην έναρξη του δευτέρου μέρους, παρά τους 5 πόντους του Αγγελόπουλου, τους 4 του Αγγελή και το τρίποντο του Μαυρογιαννάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-75!

Αν και κατέβασε ταχύτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Κούμουλου έφτασε στην άνετη νίκη με 54-88, μετά από 9 πόντους του Βήττα και τρίποντο του Γεωργούση. Για την ομάδα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ρούσσος και Κεκεμπάνος, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 5.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 17/55 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 22/44 δίποντα και 11/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Ιππότες ο Κεκεμπάνος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για τον Άνεμο ο Γεωργούσης με 31 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/7 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε άλλες τόσες ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 10 (1), Αγγελής 6, Κοσιαράς 2, Κεκεμπάνος 16 (1), Σιαπάνης 2, Μαυρογιαννάκης 7 (1), Ρούσσος 10 (2), Νταλαμπίρας, Ανυφαντής

Άνεμος (Κούμουλος): Λαδιάς 6 (1), Χούσος 5, Βήττας 19 (1), Ζιάκανος 14 (2), Κωστόπουλος 8, Μεχίλι 3 (1), Καρατσαρέας 2, Γεωργούσης 31 (6)

Τι μας άρεσε: Η τριπλέτα «φωτιά» Γεωργούση, Βήττα και Ζιάκανου!