20/12/2021
Chicken Nuggets 5 5 13 14 - 37 -
Anonymous BC 19 14 25 14 - 72 -

Πανέυκολα κράτησαν το αήττητο οι Anonymous!

Το μεσημέρι της Κυριακής 19 Δεκεμβρίου, οι Anonymous παρέμειναν στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της D2, επικρατώντας πολύ εύκολα με 37 – 72 απέναντι στους αποδεκατισμένους Chicken Nuggets.

Οι Anonymous πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και ξέφυγαν 5 – 19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Φιλαρτζής οργάνωνε άψογα ,Μπουτσικάκης με 6 και Στεφανάτος με 5 ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση.Για τους γηπεδούχους που αντιμετώπιζαν πολλές δυσκολίες, από 3 πόντους έβαλαν Βασίλης και Άγγελος Ανδριόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Nuggets έμειναν ξανά στους 5 πόντους με Δασκαλόπουλο και Β. Ανδριόπουλο, με αποτέλεσμα οι Αnonymous να ελέγχουν εύκολα το ματς και με τους Στεφανάτο με 7 και Κώτσια με 6 πόντους αντίστοιχα, να πάνε στο ημίχρονο με τον υπέρ τους 10 – 33.

Οι Anonymous έκαναν πολύ καλό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο και άνοιξαν κι άλλο την διαφορά. Ο Φιλαρτζής πέρασε σε ρόλο εκτελεστή με 10 πόντους, έχοντας από κοντά τους Στεφανάτο και Κώτσια να βάζουν από 5. Οι Nuggets έκαναν το καλύτερο τους δεκάλεπτο στην επίθεση , με τον Άγγελο να βάζει 6 πόντους και τον Βασίλη 5, με το σκορ να γίνετε 23-58.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο ανάμεσα στις δύο ομάδες , με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν την μεγάλη σε έκταση νίκη τους(37-72).Οι Nuggets έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τους Μπούκα και Α.Ανδριόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, ενώ για τους Anonymous Φιλαρτζής με 6 και Κώτσιας με 4 πόντους αντίστοιχα υπέγραψαν την ευρεία νίκη τους.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Κώτσιας με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Δασκαλόπουλος με 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Nuggets είχαν 13 / 46 δίποντα, 2 / 28 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Anonymous είχαν 23 / 35 δίποντα, 8 / 38 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Chicken Nuggets (Β.Ανδριόπουλος ): Μπούκας 2, Ρήγος 2, Δασκαλόπουλος 9(11ρ.), Α. Ανδριόπουλος 13(11ρ.), Β. Ανδριόπουλος 11(7ρ.).

Anonymous (Φιλαρτζής): Στεφανάτος 17,Κώτσιας(6ρ.;, Στρίκος 6(19ρ.), Μπουτσικάκης 9(13ρ), Φιλαρτζής 15(10ρ.), Τριανταφύλλου 2.

Τι μας άρεσε: Οι Anonymous είχαν πέντε παίκτες με υψηλό θετικό efficiency!