07/11/2019
JugoPLASTIKA 5 7 16 3 - 31 -
TECHbuddy 20 16 20 13 - 69 -

Πανεύκολη νίκη για την φορμαρισμένη TECHbuddy!

Το βράδυ της Παρασκευής στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, η JugoPlastika υποδέχθηκε την TechBuddy. Το παιχνίδι ήταν απόλυτα μονόπλευρο με την ομάδα του Βαλέρη να καθαρίζει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Όλοι οι παίκτες της Tech έπαιξαν εξαιρετικά, με αποτέλεσμα να πάρουν μία εύκολη νίκη με σκορ 69-31! Από την άλλη πλευρά, η Jugo παρέμεινε δίχως ροζ φύλλο αγώνα για ακόμα μία αγωνιστική!

Εξαιρετικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με πολύ όρεξη και μεγάλη ευστοχία, η Tech έβγαλε εκτός παιχνιδιού τους αντιπάλους της από νωρίς. 6 πόντους είχε ο Κωνσταντόπουλος και 8 ο Αμπατζής, για αυτό το 20-5 του πρώτου δεκαλέπτου. Σε 2 καλάθια ευστόχησε ο Παπανικολάου από μεριάς JugoPlastika!

Το «σόου» για την TB συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο του αγώνα. Με πολύ ωραίες άμυνες και στοχευμένες επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 24 πόντους. Σε αυτό ρόλο έπαιξε και η πολύ καλή απόδοση του Γεωργιοπούλου (5 στο δεκάλεπτο). 1 τρίποντο πέτυχε ο Νασόπουλος για την Jugo.

Οι δύο ομάδες πάτησαν ξανά πόδι στο παρκέ, με τον πίνακα να δείχνει 12-36! Η Tech δεν έριξε σε καμία περίπτωση την απόδοση της, καθώς φάνηκε να το διασκεδάζει. Σε 3 καλάθια ευστόχησε ο Αμπατζής, ενώ στο δεκάλεπτο αυτό σκόραραν 6 διαφορετικοί παίκτες για τους φιλοξενούμενους. Για την γηπεδούχο ομάδα, 2 τρίποντα πέτυχε ο Κατσιφός ενώ από 4 πόντους είχαν οι Παπανικολάου και Λεονάρδος.

Πιο χαλαρή ήταν η τελευταία περίοδος του αγώνα. Η TechBuddy κατάφερε να εξασφαλίσει ακόμα μία νίκη, ενώ άφησε το πόδι από το γκάζι στο δεκάλεπτο αυτό. 8 πόντους είχε ο έμπειρος Μενεγής για την ομάδα του Βαλέρη που έφτασε το σκορ της στο 4-1. Στην αντίπερα όχθη, ο Αντωνακάκης έβαλε τους μοναδικούς πόντους του δεκαλέπτου για την ομάδα του (3), για το τελικό 31-69!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Αργύρης Γεωργιόπουλος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 19:51 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα (50%). Για την JugoPlastika ο Νασόπουλος είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 17:15 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/7 δίποντα (14,3%) και 2/4 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η Jugo είχε 10/35 δίποντα (28,6%), 3/35 τρίποντα (8,6%), 2/10 βολές (20%), 37 ριμπάουντ (7-30), 7 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 20 λάθη. Η TechBuddy είχε 26/70 δίποντα (37,1%), 4/14 τρίποντα (28,6%), 5/13 βολές (38,5%), 64 ριμπάουντ (23-41), 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Νασόπουλος 4, Λεονάρδος 4, Παπανικολάου 10 (9 ριμπ), Κατσιφός 6, Καπελιώτης, Αντωνακάκης 5 (8 ριμπ), Βαρουχάκης 2.

TechBuddy (Μακεδόνας): Βαλέρης 5, Μπιλιάνης (8 ριμπ), Παπαδημητρόπουλος 4 (13 ριμπ), Γεωργιόπουλος 9 , Κατσιγιάννης 2, Χουρδάκης 8, Αμπατζής 13, Μενεγής 14, Κωνσταντόπουλος 14 (14 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία και η χημεία της Tech!