21/09/2022
Gunners 25 10 16 7 - 58 -
L' Ovelha Negra 11 16 17 6 - 50 -

Πάνιας o Gunner!

Έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Παναγιώτη Πάνια, οι Gunner κατάφεραν να ξεπεράσουν δύσκολα το εμπόδιο της L’ Ovelha Negra με 58-50 και να ξεκινήσουν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των Gunners στην αναμέτρηση, καθώς με μπροστάρη τον Πάνια με 4 τρίποντα και άξιους συμπαραστάτες τους Φιφή, Παπαδόπουλο και Σκαρπέλη προηγήθηκαν στο 10’ με το εντυπωσιακό 25-11. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού, σκόραραν κυρίως με τον Πολυχρονίδη, όμως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά αν ήθελαν να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι «μαύροι» με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κοκκινέλη, Χρυσανθόπουλο και Λυμέρη, άρχισαν να μικραίνουν την… «ψαλίδα» και να ξαναμπαίνουν στο ματς (31-27). Στα τελευταία λεπτά ωστόσο, οι «άσπροι» με μεγάλα καλάθια των Ακουμιανάκη και Πάνια έκαναν το σκορ 35-27 και απέκτησαν ένα προβάδισμα «ασφαλείας» εν όψει συνέχειας.