14/06/2020
Peristeri Wardogs 5 7 16 12 - 40 -
Gunners 14 16 9 26 - 65 -

Πάνιας, ο σεληνιασμένος!

Το 11ο ροζ φύλλο αγώνα πήραν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Gunners, καθώς για την 16η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League επικράτησαν εύκολα των Peristeri Wardogs με 40-65 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων μετά από τρεις μήνες.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα των Παναγόπουλων, καθώς με 8 πόντους του Ακουμιανάκη και βοήθειες των Πάνια, Καραμπέτσου και Καλογιαννίδη, προηγήθηκε με 4-15. Ο Θοδωρής Καρακατσάνης από την περιφέρεια και ο Σοφός μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Ακουμιανάκη και τρίπονυα των Πάνια – Κωστακιώτη, οι Gunners πήραν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 12-30. Για τους Peristeri Wardogs ένα τριποντάκι έβαλε ο Αντωνάκης στην δεύτερη περίοδο, ενώ από ένα δίποντο πρόσθεσαν οι Θοδωρής Καρακατσάνης και Σοφός.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αντωνάκης μοίραζε τις ασίστ και οι Μπουργαζάς (5π), Σοφός (4π) και Θοδωρής Καρακατσάνης (3π) εκτελούσαν και έτσι οι Περιστεριώτες μείωσαν στους 11, 28-39. Την διψήφια διαφορά για τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε εκείνο το σημείο οι Κωστακιώτης (3π), Πάνιας, Ακουμιανάκης και Ζούρος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Κανονιέρηδες ανέβασαν εκ νέου στροφές και με προσωπικό show του Πάνια με 16 πόντους, έφτασαν στην άνετη νίκη με 40-65. Κόλλησαν στην επίθεση στο φινάλε οι γηπεδούχοι, με τον Κώστα Καρακατσάνη να βάζει τρία συνεχόμενα τρίποντα και τον Θοδωρή να έχει άλλο ένα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας ½ βολές. 9/47 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 0/2 βολές, 25/52 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 8 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Gunners ο Πάνιας με 21 πόντους, έχοντας 6/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος!

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης Θ.): Μπουργαζάς 5 (1), Καρακατσάνης Κ. 11 (3), Σοφός 8, Αντωνάκης 3 (1), Μαυρέλος, Γιοβάρθης 2, Καρακατσάνης Θ. 11 (2)

Gunners (Παναγόπουλοι): Ραυτόπουλος, Παπαγεωργίου 4, Πάνιας 21 (3), Καλογιαννίδης, Ζούρος 10, Κωστακιώτης 6 (2), Καραμπέτσος 6, Ακουμιανάκης 18

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων!