09/06/2022
Aballiers 13 15 11 6 - 45 -
Greek Freaks 22 14 15 18 - 69 -

Πανηγυρίζουν άνοδο οι Greek Freaks!

Ολοκλήρωσαν μία μαγική χρόνια οι Greek Freaks και με τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς απέναντι στους Aballiers, εξασφάλισαν την άνοδο στην Development κατηγορία, με το Game 2 να λήγει στο 45-69 και τον Γρηγορακάκη να ξεχωρίζει εκ νέου!

Ενώ υπήρχε διάθεση για γρήγορο παιχνίδι, οι δύο παρέες ξεκίνησαν πολύ άστοχα την αναμέτρηση, μέχρι ο Λεοντιάδης με δύο σερί τρίποντα ξυπνήσει άπαντες! Ο Γραμματικός με τον Παγάνο ανέλαβαν να οδηγήσουν τους Aballiers επιθετικά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-22 για τους φιλοξενούμενους!

Η είσοδος του Σύλλα έφερε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στην περιφερειακή γραμμή των φιλοξενούμενων, με τη διαφορά να μένει σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, με τον Γρηγορακάκη να προσφέρει πόντους από το ποστ. Ο Σωτήρης ο Θάνος προσπάθησε να δώσει ενέργεια και να τρέξει στον αιφνιδιασμό, με το σκορ να κλείνει στο 28-36.

Εκ διαμέτρου αντίθετο το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γραμματικό και Λεοντιάδη να πυροβολούν νωρίς νωρίς, με το 34-43 να χωρίζει τις δύο ομάδες στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι Aballiers προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό παραπάνω και να μειώσουν το σκορ, δεν τα κατάφεραν όμως, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 39-51 για Freaks!

Με τη διαφορά να είναι (συνολικά και του πρώτου αγώνα) σχεδόν… αδύνατο να καλυφθεί, οι δύο ομάδες έτρεξαν και έπαιξαν ελεύθερα, με το τελικό σκορ να είναι το 45-69 για τους Greek Freaks, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος ο Γρηγορακάκης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Aballiers ξεχώρισε ο Ανέστης Γραμματικός με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/50 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 11/16 βολές, 48 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/32 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 4/8 βολές, 55 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Aballiers (Παγάνος): Κρητικός 11 (10 ριμπ.), Θάνος Σ. 5, Παγάνος 4, Γραμματικός 17 (13 ριμπ.), Βερνίκος 8, Θάνος Ν. , Μιτουλάκης.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Σκάγκος 8, Υφαντόπουλος 15, Λεοντιάδης 17, Τσαμπαρλής 6, Γρηγορακάκης 9 (12 ριμπ.), Προκάκης, Σκλαβενίτης, Σύλλας 9, Θεοχάρης 2, Ιωαννίδης 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα του αγώνα!