18/06/2020
Reptors 17 20 22 19 - 78 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 11 11 20 18 - 60 -

Πανηγυρίζουν την άνοδο οι Rapetors!

Σε περίπατο μετέτρεψαν το ντέρμπι του πρώτου ομίλου της D2 ,οι παίχτες των Rapetors καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα με 78 – 60 του Αρισταίου κατακτώντας την πρώτη θέση.

Οι Rapetors έπαιρναν προβάδισμα στην αρχή του αγώνα με Πατσουράκη, Π. Κορρέ και Β.Κορρέ(4), όμως ο Αρισταίος με Γ. Παούρη, Τούντα, Βαλερά και Κορασίδη προσπερνούσε με 9-11. Το δεκάλεπτο όμως βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους καθώς ο Α. Παπαγεωργίου με 6 πόντους και ο Σακελλαρόπουλος έγραψαν το 17-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επεισοδιακό τρόπο καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Παναγιωταράκος με αποτέλεσμα ο Αρισταίος να αποσυντονιστεί. Οι Rapetors εκμεταλλεύτηκαν την αναμπουμπούλα και με σερί 10 – 0 από Σακελλαρόπουλο, Κ.Παπαγεωργίου , Πατσουράκη και Β. Κορρέ εκτόξευσαν την διαφορά στους 16(27-11). Η ομάδα του Δεμέναγα προσπάθησε να αντιδράσει με Γ. Παούρη, Τούντα(4) και Κορασίδη(4), αλλά οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Α. Παπαγεωργίου και βοήθειες από Πατσουράκη και Β. Κορρέ πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ ασφαλείας (37 – 22).

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Αρισταίος έδειχνε αποφασισμένος να παλέψει το ματς.Με πιεστική άμυνα και 12 πόντους στην επίθεση από Β.Παούρη, Γ.Παούρη, Σ.Παούρη και Βαλερά μείωσε σε 40 – 34.Οι Rapetors όμως δεν πτοήθηκαν και με Β.Κορρέ,Πατσουράκη να πετυχαίνουν από 5 πόντους ανέβασαν ξανά την διαφορά(54-38).Ο Σ.Παούρης με 4 πόντους από την μία και Πατσουράκης,Β.Κορρές από την άλλη διαμόρφωσαν το 59-42.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι σκόραραν με Α.Παπαγεωργίου και Πατσουράκη 6 πόντους, ενώ ο Αρισταίος με πρωταγωνιστή τον Βαλερά με 11 πόντους έκανε την τελευταία του προσπάθεια για ανατροπή(65-56).Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα οι Rapetors πάτησαν και πάλι το γκάζι και με Β.Κορρέ(4), Α.Παπαγεωργίου(4) και Πατσουράκη κλείδωσαν τη νίκη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Β.Παούρης και Βαλεράς πέτυχαν από ένα καλάθι διαμορφώνοντας το τελικό 78 – 60.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γεράσιμος Πατσουράκης με 19 πόντους,7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Βαλεράς με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Rapetors είχαν 20 – 39 δίποντα, 4 – 14 τρίποντα, 26 – 48 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Ο Αρισταίος είχε 20 – 47 δίποντα, 1 – 14 τρίποντα, 17 – 31 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Rapetors(Πατσουράκης):Κ. Παπαγεωργίου 7 (7ρ.), Α. Παπαγεωργίου 18, Πατσουράκης 19 (7ρ.), Β. Κορρές 23(7ρ.), Αλεξανδρής 2 (3κλ.), Σακελλαρόπουλος 5, Καίσαρης 2 (6ρ.),Π.Κορρές 2, Κοτζακουλάκης.

Αρισταίος(Δεμέναγας): Ρουσουνέλος, Παναγιωταράκος, Μουζάκης, Δεμέναγας, Βρεττός, Κορασίδης 6, Βαλεράς 17(7ρ.), Τούντας 6, Μπερκέτης, Γ. Παούρης 15, Σ.Παούρης 10 (6ρ.), Β. Παούρης 6 (13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Rapetors από την αρχή του αγώνα.