19/01/2020
Melisses BC 8 14 10 10 - 42 -
Παντοφlakers 22 14 11 13 - 60 -

Παντόφλες εξόντωσαν τις Melisses!

Την Παρασκευή το βράδυ 17 Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, οι Pantoflakers παίρνοντας τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 42 – 60 επί των Μελισσών.

Οι Pantoflakers ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με Καρκάνη, Μπενετάτο και Ζαχαρόγιαννη να σκοράρουν, ενώ στη συνέχεια Α. Μπουγιούκος και Γανωτάκης μείωσαν σε 6 – 7. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Ζαχαρογιάννη με 7 πόντους και βοήθειες από Λέκκα, Μπενετάτο και Καρκάνη πήραν προβάδισμα με 8-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Pantoflakers να τρέχουν ακόμα ένα σερί 0 – 7 με Πατσίκα και Καρκάνη(4), ενώ ο Α.Μπουγιούκος με δίποντο μείωσε σε 10-31. Ο Καρπεράκης πέτυχε το τελευταίο καλάθι των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο , ενώ για τις Μέλισσες Κουκούλας(4),Γανωτάκης και Πάτσης διαμόρφωσαν το 18-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις Μέλισσες να προσπαθούν να μπουν στο ματς με Γανωτάκη(4) και Α.Μπουγιούκο, αλλά Ζαχαρόγιαννης με τρίποντο και Πατσίκας κρατούσαν ψηλά την διαφορά (24 – 39.). Οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα 8 πόντους με Α.Μπουγιούκο, Σ.Μπουγιούκο να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο και δίποντο με τον Γανωτάκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με Λέκκα, Ζαχαρόγιαννη και Πατσίκα έγραφαν το 32 – 47.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pantoflakers με 5 πόντους του Πατσίκα και δίποντο του Καρκάνη τελείωσαν ουσιαστικά το ματς, ενώ στην αντίπερα όχθη Α.Μπουγιούκος, Σ.Μπουγιούκος και Πάτσης έγραψαν το 38 – 54.Το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα είχαν τυπική διαδικασία. Πάτσικας, Καρπεράκης(4)από την μία και Γανωτάκης με δύο συνεχόμενα καλάθια από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 42 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Ζαχαρόγιαννης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Γανωτάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Melisses είχαν 17 – 58 δίποντα, 2 – 10 τρίποντα, 2 – 9 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Pantoflakers είχαν 21 – 49 δίποντα, 5 – 19 τρίποντα, 3– 13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Melisses (Πάτσης): Σ.Μπουγιούκος 9 (3κλ.), Παπαδιάς (3 ας.), Γανωτάκης 16 (8ρ.), Κουκούλας 2, Πάτσης 4, Α. Μπουγιούκος 11 (11ρ.).

Pantoflakers (Πλέσσας): Ζαχαρόγιαννης 15 (9ρ.), Πλέσσας (7 ρ.), Καρπεράκης 6 (11ρ.), Πατσίκας 14 (9ρ.), Μπενετάτος 5, Λέκκας 7 (8ρ.), Καρκάνης 13 (3ας.).

Τι μας άρεσε: Πολύ ανεβασμένοι οι Pantoflakers με ωραίο μπάσκετ.