25/10/2023
Tripodiakos 24 22 22 21 - 89 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 18 13 15 - 63 -

Παππάς... όνειρο και νίκη ο Tripodiakos!

Με όπλο τον εκπληκτικό σε σκορ, ριμπάουντ και δημιουργία Νίκο Παππά, ο Tripodiakos επιβλήθηκε με το τελικό 89-63 τον Brooklyn Bets στο Φάληρο και έδειξε πως φέτος θα αποτελέσει... πονοκέφαλο για όποια ομάδα τεθεί αντιμέτωπος!

Ένας καταιγισμός τριπόντων και ένας Νίκος Παππάς ο οποίος έδινε τον τόνο στις επιθέσεις που έκανε ο Tripodiakos, με τον Κοπτσά να θέλει και να γίνεται το επιθετικό στήριγμά του, με τους Bets να απαντούν με τον Μάριο Αγγελόπουλο να βάζει 2 τρίποντα και να μειώνει στο 24-17 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μηνάς ο Πολίτης έβαλε ό,τι... πήρε από μέση απόσταση και προσπάθησε παρά πολύ ώστε οι Bets να μείνουν κοντά στο σκορ το οποίο είχε φτάσει σε διψήφιο (35-25), με τον Νίκο Παππά από τη άλλη να σκοράρει ακατάπαυστα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-35, έπειτα από επιθετικό... σόου του Σάλλαρη από τα 6.75!

Ο Μαυράκης και ο Νίκας πήραν το επιθετικό... βάρος από Παππά και Κοπτσά, με τους δύο ψηλούς να είναι οι υπεύθυνοι για το σταθερό προβάδισμα των 15 πόντων που κρατούσε η γηπεδούχος ομάδα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 68-48. Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, να είναι καλύτεροι και να επικρατούν με το τελικό 89-63.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παππάς με 31 πόντους, 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Από τους Bets ξεχώρισε ο Μηνάς Πολίτης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/37 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 6/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/35 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη.

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Τσακίρης 6, Αλεξανδρής, Κοπτσάς 20, Παππάς 31 (16 ριμπ, 12 ασ.), Καλδής 2, Νίκας 4, Καψής 6, Θεοδωρικάκος 7, Μαυράκης 13.

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος): Αγγελόπουλος 8, Πολίτης 18, Μουχίμογλου 6, Μπέτσης 10, Χουσέας 10, Ρούσσος 3, Δαραμούσκας 2, Σάλλαρης 6.

Τί μας άρεσε: Ο όμορφος και...ανοιχτός ρυθμός του αγώνα!