25/09/2023
Black Mamba 24 25 24 26 - 99 -
Somalia Pirates 11 20 20 21 - 72 -

Παρά έναν..100αρα το Black Mamba!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής για το Basketaki Cup, το Black Mamba  όντας καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ζευγάρωσε τις νίκες του στο θεσμό, νικώντας τους Σομαλούς Πειρατές με σκορ 99-72!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης ανήκε στην ομάδα του Παντελή Μπασδάνη, καθώς με όπλο την άμυνα της αλλά και τους Δημήτρη Μονέο(9π) και Δέδε(6π) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 24–11. Στην αντίπερα όχθη, ο Ηλίας Παπαηλιού(5π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά έναντι του αντιπάλου τους, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 25-20. Ο Δημήτρης Μονέος ήταν χάρμα ιδέσθαι με 10 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 12π είχε ο εξαιρετικός Παπαηλιού από τη πλευρά της ομάδας του κόουτς Βελιβασάκη! Το ημίχρονο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 49–31

Το Mamba επέστρεψε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να μην επιτρέψει στους Σομαλούς να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, κάτι το οποίο το πέτυχε εν τέλη, καθώς το τέλος της προτελευταίας τροφής τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 73-51! Ο Δέδες πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος με 10 πόντους, ενώ ο εκ νέου πολύ καλός Ηλίας Παπαηλιού είχε 7!

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με την ομάδα του Παντελή Μπασδάνη να κατακτά το δεύτερο συνεχόμενο «ροζ» φύλο σε ισάριθμους αγώνες με σκορ 99-72!

Betsson MVP ο Βασίλης Δέδες με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ηλίας Παπαηλιού με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 35/60 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/11 βολές, 41 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 17 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 29/51 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/22 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 24 λάθη .

Black Mamba(Μπασδάνης): Ασπιώτης 2, Δέδες 20, Μαρίτσας 4, Γιάννης Μονέος 20, Δημήτρης Μονέος 21, Μουσούλης 10, Μπολοτάκης 20, Ρεπάνης 2.

Σομαλοί Πειρατές(Βελιβασάκης): Καλφαγιάννης 6, Μαυράκης, Νικολουζάκης 8, Ντούλης 15, Παπαηλιού 29, Πιτίδης 6, Σταματέας 2, Στραβοπιεράκος 6.

Τι μας άρεσε : Οι 99 πόντοι των νικητών!