10/12/2019
Patras Havalakers - - - - - 95 -
Φα.Πα. - - - - - 50 -

Παρά πέντε…κατοστάρα για τους Havalakers!

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής, το βράδυ της Τρίτης οι Havalakers υποδέχθηκαν την ΦΑ.ΠΑ. Με τις 2 ομάδες να βρίσκονται στην ελίτ το πρωταθλήματος όλοι περιμέναν ένα ντέρμπι. Παρόλα αυτά, μόνο ντέρμπι δεν είδαμε, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τρομαχτικές διαθέσεις και διέλυσαν την ΦΑ.ΠΑ. με σκορ 95-50 δίνοντας ένα μάθημα στην νεανική ομάδα!

Η ομάδα του Ροκανά έδειξε τις διαθέσεις της από το 1ο κιόλας δεκάλεπτο. Με τον Λου να είναι για ακόμα μία φορά σεληνιασμένος (8) και με τον Λυκούδη να ακολουθεί (6), οι «χαβαλέδες» δημιούργησαν από νωρίς μία διαφορά της τάξης των 11πόντων. Συγκινητικός με 7 πόντους ήταν ο Θεοδοσιάδης για την ΦΑ.ΠΑ στο 1ο δεκάλεπτο!

Τα πράγματα μόνο χειρότερα έγιναν για την ομάδα των Γεράνιου στην 2η περίοδο. Με 4 τρίποντα σε 5 επιθέσεις, οι Havalakers έφτασαν την διαφορά στους 26. 7 πόντους είχε ο Γεράνιος για την ομάδα του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 46-23!

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παρόμοιο του 2ου. Με τρομερές επιθέσεις και τρέλα ποσοστά ευστοχίας οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμα περισσότερο την ήδη μεγάλη απόσταση, που τους χώριζε με την ΦΑ.ΠΑ. 9 είχε ο Λυκούδης που δεν άφηνε ριμπάουντ για ριμπάουντ ενώ 4 καλάθια έβαλε ο Παπαδόπουλος. Ο Γεράνιος προσπάθησε για την ομάδα του αλλά δίχως στήριγμα στην επίθεση δεν μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν προφανώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά έφτασε τους 45 πόντους, με τους Havalakers να δίνουν ένα μήνυμα στις οι υπόλοιπες ομάδες του BPL. Στην αντίπερα όχθη, η ΦΑ.ΠΑ δεν έπαιξε το μπάσκετ που ξέρει να παίζει και για αυτό έχασε με αυτόν τον τρόπο!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ (2-18), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη σε 40 λεπτά Σούταρε 5/7 δίποντα (71,4%), 3/5 τρίποντα (60%) και 3/7 βολές (42,9%). Για την ΦΑ.ΠΑ. ξεχώρισε ο Λεωνίδας Γεράνιος με 15 πόντους,1 ασίστ,1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 22:34 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/5 δίποντα (60%), 3/4 τρίποντα (75%) και 0/1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 22/34 δίποντα (64,7%), 11/29 τρίποντα (37,9%), 18/28 βολές (64,3%), 41 ριμπάουντ (9-32), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 16/42 δίποντα (38%), 5/19 τρίποντα (26,3%), 3/9 βολές (33,3%), 28 ριμπάουντ (6-22), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 20 λάθη.

Havalakers (Ροκανάς): Τζέλης 14, Παπαδόπουλος 25, Χρυσανθόπουλος 10, Λυκούδης 22 (20 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος, Ροκανάς 7, Κολλιόπουλος 14 (8 ριμπ), Μαγγιώρος 3.

ΦΑ.ΠΑ.(Γεράνιος):  Βαρίτης 3, Θεοδωσιάδης 7, Λιούγκας 4, Μπαλτάς 4, Προβίδας 6, Μαυρογιάννης 7, Γεράνιος 15, Μπόχαλης 2, Γκοτσόπουλος, Χύτας, Κόκκινος 2.

Τι μας άρεσε: H επιβλητική νίκη των Havalakers!