21/09/2023
Ano Liosia BC 18 17 16 10 - 61 -
Old Firm BC 17 13 9 19 - 58 -

«2Χ2» παρά την χαλάρωση τα Ano Liosia!

Το «2Χ2» στο φετινό πρωτάθλημα της Development League κατάφεραν να κάνουν τα Ano Liosia που έκαμψαν την αντίσταση της αξιόμαχης Old Firm με 61-58. Η ομάδα του Άκη Ζαντιώτη άντεξε στην μικρή αντεπίθεση που πήγαν να ξεκινήσουν οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε του παιχνιδιού και παρά την χαλάρωση, είδε να έρχεται και η δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα ματς. Από την άλλη, η Old Firm έμεινε με «άδεια χέρια» ξανά, χωρίς να έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες έδειξαν θετικά στοιχεία από το πρώτο λεπτό και τα ποσοστά τους ήταν αρκετά καλά. Ο Καραμπούλας έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα, ενώ από την άλλη ο Καλαμπάκος έδινε δίποντες, αλλά και τρίποντες λύσεις στην Old Firm που προηγήθηκε με 12-15. Οι γηπεδούχοι όμως είπαν την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα δύο τρίποντα των Καραμπούλα και Πετρόπουλου που διαμόρφωσαν το 18-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην ξεκολλάνε η μία από την άλλη στο σκορ. Ο Καραμπούλας έκανε σχεδόν όλη τη δουλειά για την ομάδα του, ενώ ο Βαρβαρίδης ήταν συμπαραστάτης του, ώστε τα Ano Liosia να κλείσουν και αυτό το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 35-30.

Οι τρίποντες «βόμβες» συνεχίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και από τις δύο πλευρές. Ο Παπαδιάς ανέλαβε περισσότερες πρωτοβουλίες επιθετικά και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (49-37). Η εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεκάλεπτο αυτό δεν ήταν και η καλύτερη, κάτι που αποδεικνύουν και οι 9 πόντοι που πέτυχαν (51-39).

Τα Ano Liosia έδειχναν να ελέγχουν το ματς, αλλά παράλληλα έδειχναν σημάδια χαλάρωσης. Και τότε ήρθε ο Ντραγκότι και ο Κανελλόπουλος για να τους αγχώσουν. Με δυο δικά τους τρίποντα και κάποιες καλές άμυνες, η Old Firm πλησίασε στο 57-53, λίγα λεπτά πριν το τέλος. Τότε όμως ο Κολέγκας έκανε την δουλειά στην αντίπαλη ρακέτα, πετυχαίνοντας 4 καθοριστικούς πόντους, που κράτησαν τα Ano Liosia μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε του ματς, με το σκορ να δείχνει 61-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπούλας με 23 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από την Old Firm ξεχώρισε ο Ευστάθιος Καλαμπάκος με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Ano Liosia είχαν 16/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 8/9 βολές, 40 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα και 8 λάθη. Η Old Firm ολοκλήρωσε το ματς με 12/26 δίποντα, 10/46 τρίποντα, 4/10 βολές, 45 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 17(5ρ.), Καπόρης 2, Καραμπούλας 23(6ρ.), Κολέγκας 4(5ρ.), Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 9(13ρ.), Παχούλης, Πετρόπουλος 6(3ρ.), Τσατόβ

Old Firm (Καλαμπάκος): Βασιλείου 8(8ρ.), Δημητρίου 2(1ρ.), Καλαμπάκος 19(2ρ.), Κανελλόπουλος 8(9ρ.), Μακρής 8(13ρ.), Μουγκαράκης 6(4ρ.), Ντραγκότι 7(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη «δίψα» των δύο ομάδων για τη νίκη.