46
Termites 7 8 18 11 - 44 -
Aces 19 10 11 6 - 46 -

Παρά τρίχα γλίτωσαν οι Aces!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Aces, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου επικράτησαν απέναντι στους μαχητικούς Termites με 44-46 στο κλειστό του Κολωνού.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Aces στο ματς, καθώς με προσωπικό show του Στεργιόπουλου με 10 πόντους και τριποντάκι του Μπατζάκα, προηγήθηκαν με 7-19. Ο Καρκατσέλης με 3 πόντους και οι Τουμπακάρης – Χριστόπουλος από 2 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντο του Ευμορφόπουλου και 3 πόντους του Μπατζάκα, ξέφυγαν στους 18, 9-27. Το μόνο που κατάφεραν οι Termites πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 14, 15-29, μετά από 4 νέους πόντους του Καρκατσέλη και 4 του Μπιμπούδη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Termites ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Μπιμπούδη (7π), Καρκατσέλη (4π) και Αποστολόπουλο (3π), πλησίασαν στους 7, 33-40. Τους βυσσινοί διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Μπατζάκας και Γιώργος Κοντακιώτης με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Termites συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με μεγάλα τρίποντα των Καρκατσέλη – Αποστολόπουλου, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 44-43, 40″ για το τέλος. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του ντέρμπι την είπε ο Μπατζάκας και με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι στα τελευταία λεπτά, χάρισε τη νίκη στους Άσσους με 44-46!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 18/34 βολές, 7/37 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 11/43 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Μπιμπούδης με 13 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 1/4 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Aces ο Στεργιόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 4/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 4 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος): Πολύδωρος 1, Μπιμπούδης 13 (2), Αποστολόπουλος 6 (1), Καρκατσέλης 14 (1), Τουμπακάρης 2, Σπανός, Φιλιππαίος 1, Χριστόπουλος 7

Aces (Ναρεκιάν Τ.): Κοντακιώτης Γ. 7, Ναρεκιάν Α. 2, Κοντακιώτης Ν., Ευμορφόπουλος 3 (1), Μπατζάκας 14 (2), Μαραβέλιας 2, Στεργιόπουλος 12 (1), Λεοντιάδης 2, Μπουράζι 2, Μπάκας 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Aces, αλλά και το μεγάλο come back των Τερμιτών στο φινάλε!