29/06/2020
Αμόκ 22 14 8 9 - 53 -
San Anargiri Sperms 9 9 21 11 - 50 -

Παραλίγο αυτοκτονία για την Αμόκ!

Αν και είδε τους 5 ηρωικούς San Anargiri Sperms να επιστρέφουν από το -20, η Αμόκ, έστω και με την ψυχή στο στόμα, κατάφερε να κερδίσει με 53-50 και να πάρει την τρίτη θέση του πέμπτου ομίλου της D2-League, με τους ηττημένους να τερματίζουν πέμπτοι.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Γιαννόπουλου, 5 του Κρινή και τρίποντα των Μπακόλα – Πουμπουρίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 22-7. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 22-9, διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι ο Σερεβέτας, ενώ νωρίτερα για λογαριασμό των San Anargiri Sperms 3 πόντους είχε ο Μπίλιας και 2 ο Ρεγγούζας.

Στην δεύτερη περίοδο η Αμόκ διατήρησε εύκολα την διψήφια διαφορά και με ηγέτη στην επίθεση τον Μπακόλα με 6 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18 πόντων, 36-18. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 5 πόντους του Μπίλια και τα καλάθια των Τασιούδη – Σερεβέτα.

Με τρίποντες βόμβες των Μπακόλα και Τρυγωνόπουλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +20, 44-24, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της επανάληψης. Ωστόσο, οι San Anargiri Sperms δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με το 15-0 σερί που έτρεξαν, μείωσαν στους 5, 44-39, έπειτα από 13 πόντους του Μπίλια, 4 του Σερεβέτα και 4 του Ρεγγούζα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-39!

Στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 44-44, μετά από 3 πόντους του Σερεβέτα και καλάθι του Μπίλια. Ωστόσο, η Αμόκ είχε περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και με δράστες στην επίθεση τους Τρυγωνόπουλο (3π), Αβαρκιώτη, Fisherman και Μπακόλα, έφτασε στην αγχωτική νίκη με 53-50!

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 6/11 βολές, 16/47 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/19 βολές, 19/59 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Κορυφαίος της Αμόκ ο Μπακόλας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των San Anargiri Sperms ο Μπίλιας με 25 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές και 8/19 δίποντα. Πήρε 22 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Αμόκ (Κρητικάκης): Fisherman 2, Κρητικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 9 , Μπακόλας 14 (2), Τρυγωνόπουλος 11 (2), Αβαρκιώτης 8, Κλαπής 2, Κρινής 4, Πουμπουρίδης 3 (1)

San Anargiri Sperms (Νταβουλτζής): Μπίλιας 25, Τασιούδης 2, Σερεβέτας 15, Γιαννούλης 2, Ρεγγούζας 6

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή των Sperms από το -20!