70
Μπεκρίμ Team - - - - - 67 -
45ers - - - - - 70 -

Παραλίγο αυτοκτονία

Σίγουρα η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπεκρίμ Team και 45ers στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της D. League δεν ήταν για καρδιακούς. Το ματς κρίθηκε στην παράταση με τους 45ers να εκμεταλλεύονται τις ελλείψεις των «μπεκρήδων», πετυχαίνοντας μια νίκη με σκορ 67-70!

Μια διαφορά 7 πόντων δημιούργησε η γεμάτη ελλείψεις Μπεκρίμ Team στο 1ο δεκάλεπτο (17-10). Με οδηγό τον Γιαννάτο που σταμάτησε στους 7 πόντους, οι «μπερκήδες» επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Στην αντίπερα όχθη, 6 πόντους είχε ο πάντα βοηθητικός Μαυρογιάννης.

Στο +9 έφτασαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν οι Τσερκέζης και Κατσαμπίρης που είχαν από 6 πόντους έκαστος. Τον χαβά του συνέχισε ο Μαυρογιάννης που έφτασε τους 12 πόντους στο ημίχρονο, ενώ 2 καλάθια έβαλε ο πολύ καλός αμυντικά Προβίδας. 19-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι που το μαρτυράει και το σκορ (14-15). Οι 2 ομάδες εμφανώς κουρασμένες άρχισαν να κάνουν λάθη και να χάνουν εύκολα καλάθια. 4 πόντους πέτυχε ο Κατσαμπίρης για τους γηπεδούχους, με τον Γιαννάτο να βάζει ακόμα 1 τρίποντο. Σειρά στο σκοράρισμα για τους 45ers πήρε ο Γκοτσόπουλος με 5 με τον Κρίβα να ακολουθεί με 4. 14-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι 45ers στο υποθετικά 4ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Μαυρογιάννη που είχε 11 από τους συνολικά 21 πόντους της ομάδας του, οι 45ers πέρασαν μπροστά στο σκορ. Η Μπεκρίμ Team ισοφάρισε με τον Τσερκέζη που είχε 9. Με το σκορ να είναι 63-63 και οι 2 ομάδες είχαν την ευκαιρία να κερδισουν, αλλά Τσερκέζης από την μία και Μαυρογιάννης από την αλλή αστόχησαν στις βολές που επιχείρισαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση! 13-21 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν. Λόγω φάουλ έμειναν 4 και στην συνέχεια 3 στο παρκέ με αποτέλεσμα να χάσουν το παιχνίδι. 67-70 ήταν το τελικό σκορ. 4 πόντους είχε ο Τσερκέζης, ενώ για τους 45ers σκοράραν 4 διαφορετικοί παίχτες στην παράταση. 4-7 ήταν το επιμέρους σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μαυρογιάννης με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 39:17 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γιαννάτος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 42:43 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 25/70 σουτ (36%), 4/16 τρίποντα (25%), 13/27 βολές (48%), 45 ριμπάουντ (7-38), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη. Οι 45ers είχαν 30/82 σουτ (41%), 2/14 τρίποντα (14%), 8/28 βολές (29%), 58 ριμπάουντ (16-42), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παϊρής): Γιαννάτος 17 (10 ριμπ), Κατσαμπίρης 12, Κοτσίρης 4 (8 ριμπ), Παϊρής 7 (13 ριμπ), Προδρομίδης 2, Τσερκέζης 25 (9 ριμπ, 6 ασίστ).

45ers(Γραμματικόπουλος): Γκοτσόπουλος 7 (9 ριμπ), Δράκου 3 (8 ριμπ), Κούλης, Κρίβας 8 (13 ριμπ), Κόκκινος 2, Μαυρογιάννης 27, Προβίδας 12 (12 ριμπ), Σπανός 11.

Τι μας άρεσε: Η ηρωική προσπάθεια των «μπεκρήδων» που με μόλις 4 άτομα στο παρκέ, πήγαν να κερδίσουν τον παιχνίδι στο εξτρά 5λεπτο!