18/07/2021
Reddicolo 16 8 9 17 - 50 -
Pressof BC 18 8 17 16 - 59 -

Παραλίγο να αυτοκτονήσει η Pressof!

Το εισιτήριο για τους 16 της Summer Development League πήρε η Pressof, καθώς κέρδισε δύσκολα το μαχητικό Red-Dicolo με 50-59 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της τους Gunners!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Pressof να φτάνει μέχρι και στο +7, 6-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 16-18, μετά από τρία τρίποντα του Νομικού και ένα του Τρατολάτη. Το δίδυμο Κλωνάρη – Προμπονά κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά με 10 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Πιο φτωχό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν δύσκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 24-26, χάρη σε τρίποντο του Τσορτού και δίποντο του Παπαθανασίου. Από κοντά ακολουθούσε το Red-Dicolo τον αντίπαλο και σε εκείνο το σημείο, με τον Προμπονά να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και τους Σταμούλη – Κλωνάρη να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Pressof κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 33-43, με τον Νομικό να βάζει άλλα δύο τρίποντα και τον Τρατολάτη άλλο ένα. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να παραμείνουν κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο, παρά τους 4 πόντους του Προμπονά και το τρίποντο Μπουλούκου. Σκορ τρίτης περιόδου 33-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι  “Ρεντικωλιότες” έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 6 πόντους του Κλωνάρη, 5 του Σταμούλη και 3 του Προμπονά, έβαλαν φωτιά στο ματς, προσπερνώντας με 47-45, 3:00 για το φινάλε. Ωστόσο, στο τέλος της συνάντησης η Pressof βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στην επίθεση και με δράστες τους Τσορτό και Νομικό με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα, έφτασε στην αγχωτική νίκη με 50-59!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 16/52 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 10/29 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κλωνάρης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 9/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκανε 6 λάθη και είχε 2 τάπες. Hall of Brands mvp της Pressof ο Παπαθανασίου με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/3 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Red-Dicolo (Σταμούλης): Προμπονάς 15, Κλωνάρης 22 (1), Σταμούλης 7 (1), Νταλαμπίρας, Ντερέκης, Μπουλούκος 6 (2), Κυρίτσης

Pressof (Μπαλάσκας): Παπαθανασίου 6, Τρατολάτης 6 (2), Μπαλάσκας 4, Τσορτός 14 (1), Νομικός 18 (6), Ντεμίρης 4, Καραντζιάς 3, Παραράς 4

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη επιστροφή του Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά!