26/02/2020
Milwaukee Sucks 4 19 14 18 - 55 -
Elitήριοι by pinguin.gr 10 7 17 19 - 53 -

Παραλίγο να αυτοκτονήσουν οι Milwaukee Sucks!

Μεγάλη νίκη για την παραμονή της ομάδας στην Master πέτυχαν οι Milwaukee Sucks στο κλειστό του Περιστερίου, καθώς επικράτησαν των Elitήριων με 55-53. Ο Λαμπρινός των Elitήριων έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές!

Πιο έτοιμοι για την αναμέτρηση φάνηκαν στην αρχή του παιχνιδιού οι Elitήριοι, καθώς με τον Πατωνίδη και τον Ξενόφο σε μεγάλα κέφια πέρασαν μπροστά με 0-6. Οι Sucks σκόραραν μετά από 5'30 αγωνιστικά λεπτά για το 2-6 και μετά το 2-10 το δεκάλεπτο τελείωσε 4-10 για τους Μαύρους”. Από δύο πόντους πέτυχαν οι Γκολφινόπουλος και Τσίνας για τους Milwaukee Sucks, ο Πατωνίδης και ο Ξενόφος από τέσσερις για τους Elitήριους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Milwaukee Sucks προσπάθησαν και ανέκτησαν το προβάδισμα καθώς έτρεξαν ένα σερί 17-2 για το 21-12! Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Elitήριοι κατάφεραν και μείωσαν, για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 23-17 υπέρ των Sucks. Ο Διαμάντης πέτυχε έξι πόντους, με δύο τρίποντα, και οι Τσίνας και Φωτόπουλος με τέσσερις για τους γηπεδούχους, ενώ οι Elitήριοι πήραν από δύο πόντους από τους Κωνσταντινάκο, Λόζο και Ξενόφο.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι Milwaukee Sucks ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν προβάδισμα με 30-19. Με 14 πόντους σερί όμως των Elitήριων το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με το σκορ να γίνεται 30-33. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 37-34 για τους Milwaukee Sucks, με τους Καπετανάκη και Πετρόπουλο να σημειώνουν από τρεις πόντους, ενώ για τους Elitήριους ο Πατωνίδης πέτυχε εφτά πόντους και ο Κωνσταντινάκος έξι.

Στην τέταρτη περίοδο πλέον το ματς ήταν ντέρμπι. Οι Milwaukee Sucks κατάφεραν και έχτισαν διαφορά έξι πόντων, όμως οι Elitήριοι με 7-0 πέρασαν μπροστά 46-47 και 2’43” για την λήξη. 24″ πριν το τέλος το σκορ έγινε 50-49 και οι Elitήριοι έστειλαν τους παίκτες των Sucks στις βολές. Εκείνοι ήταν συγκεντρωμένοι και με 5/6 στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψαν το 55-53. Στην τελευταία επίθεση ο Καπετανάκης έκανε λανθασμένα φάουλ στον Λαμπρινό και τον έστειλε στις βολές με 1,9″ να απομένει. Όμως ο παίκτης των Elitήριων αστόχησε και στις δύο και οι Milwaukee Sucks πήραν μια μεγάλη νίκη. Ο Σαμιωτάκης πρώτος σκόρερ των νικητών σε αυτό το διάστημα με έξι, οι Ξενόφος και Καρδάσης από τέσσερις για τους ηττημένους.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Σαμιωτάκης με 8 πόντους (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές) 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Καλύτερος των ηττημένων ο Πατωνίδης με 16 πόντους (6/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι Milwaukee Sucks είχαν 16/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 8/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Elitήριοι είχαν 14/43 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 16/32 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα και 12 λάθη.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Τσίνας 8, Δρακόπουλος, Φωτόπουλος 8 (11ρ), Πετρόπουλος 3 (1), Σαμιωτάκης 8 (1τρ 7ρ), Παγούνης 14 (2), Διαμάντης 3 (1), Καπετανάκης 7 (11ρ), Γκολφινόπουλος 4.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λόζος 5, Ξενόφος 12 (6ρ), Πατωνίδης 16 (9ρ), Τσόκας 2, Καρδάσης 6, Κωνσταντινάκος 9 (1), Δεδούσης (6ρ), Λαμπρινός 3 (10ρ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο ντέρμπι που παρακολουθήσαμε.