17/10/2022
New York Pic-Knicks 21 17 11 18 - 67 -
Blastiakos 14 18 20 9 - 61 -

Παραλίγο βροχή στο «Πικ-Νικ»!

Ένα συγκλονιστικό αγώνα παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Αγίου Νικολάου , μεταξύ των New York Pic –Knicks και τον νεοσύστατο Blastiako για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League . Με την ομάδα των New York Pic –Knicks να είναι πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνει την νίκη με σκορ 67-61 . Ο Blastiakos με την ενέργεια που έβγαλε και τους κάλους σουτέρ που έχει , έκλεψε τις εντυπώσεις .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι New York Pic –Knicks με τον Στρογγύλη να έχει 12 πόντους , μπήκαν πιο αποφασισμένοι από τους αντιπάλους τους ,κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 21-14 . Ο νεοσύστατος Blastiakos με τον Λόλα να σκοράρει 7 πόντους , προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του.

Στο δεύτερο μέρος οι New York Pic –Knicks με τον Στρογγύλη να έχει 6 πόντους , είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού . Ο Blastiakos με τον Τροχαλία να έχει 7 πόντους και τον Σωτηρίου (7 πόντους) να βάζει ένα τρίποντο με την λήξη του δεκαλέπτου , έστειλε την ομάδα του με άλλη ψυχολογία στο ημίχρονο , με σκορ 38-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Blastiakos άρχισε να δείχνει περισσότερο πρόσωπο ομάδας , με τους Μόκκα , Σωτηρίου και Λόλα να έχουν από 6 πόντους , έκαναν την ανατροπή στον αγώνα , κλείνοντας το δεκάλεπτο 49-52 . οι New York Pic –Knicks με τον Αντωνόπουλο να σκοράρει 4 πόντους , κατάλαβαν ότι θα πρέπει να μπουν πιο συγκεντρωμένοι στο τελευταίο μέρος , αν ήθελαν να πάρουν την νίκη .

Στο τελευταίο μέρος επικράτησε η ψυχραιμία , οι New York Pic –Knicks με τον Σπηλιωτόπουλο να σκοράρει 8 πόντους , έβγαλαν ηρεμία και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι τους και πήραν την νίκη με σκορ 67-61 . Ο Blastiakos με τους Τροχαλία και Σωτηρίου να έχουν από 3 πόντους , μας έδωσε υποσχέσεις για την συνέχεια .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Στρογγύλης , με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ . Από τον Blastiako ξεχώρισε ο Λόλας, με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι New York Pic –Knicks είχαν 15/41 δίποντα , 4/14 τριποντά , 13/23 βολές ,31 ριμπάουντ , 8 ασίστ και 2 κλεψίματα Ο Blastiakos είχε 12/27 δίποντα , 8/34 τριποντά , 13/24 βολές ,37 ριμπάουντ , 7 ασίστ και 2 κλεψίματα

New York Pic –Knicks : Γεωργακίου , Σπηλιωτόπουλος 16 (3), Αντωνόπουλος 17 (2) , Κωφόπουλος , Στρογγύλης 23 (2), Θεοχαρίδης 3 (1) , Καντεράκης 4 , Κοντογιάννης 4 .

Blastiakos : Σκαρώνης , Τροχαλίας , Αβαγκίαν 2 , Σωτηρίου 16 (4) , Λόλας 14, Γεροντάκης , Μόκκας 16 (4) , Κατοίκος 2 .

Τι μας άρεσε : Οι ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες!