11/02/2024
Kamptzida lizards 17 18 18 14 - 67 -
Big Babes 29 17 26 10 - 82 -

Παραμένει το πόδι στο γκάζι για τους Big Babes!

Οι Big Babes μπήκαν αποφασισμένοι από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. "Έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 0-11 μόλις στα πρώτα 1:23, με δύο εύστοχα τρίποντα του Ιατρίδη και ένα του Τερζίδη. Έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, βγάζοντας άμυνες και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και αντιλαμβάνοντας γρήγορα ευνοικά για αυτούς σουτ. Τα 4 τρίποντα που πέτυχαν στην πρώτη περίοδο (7/37 συνολικά) ήταν αρκετά για να τους δώσουν ώθηση για να πετύχουν πολλούς πόντους στο ενεργητικό τους και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 17-29.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Big Babes να έχουν big... αυτοπεποίθηση, με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο. Επένδυσαν πολύ στο τρίποντο παιχνίδι τους αλλά αστόχησαν σε πολλά σουτ, τόσο μαρκαρισμένα όσο και αμαρκάριστα. Οι Lizards κατάφεραν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο εκμεταλλευόμενοι την καλή αμυντική τους λειτουργία κυρίως μέσα στην ρακέτα. Αξίζει να σημειωθεί πώς οι Big Babes χρειάστηκαν 4:57 για να πετύχουν παραπάνω από δύο πόντους όταν η διαφορά είχε πέσει στους 4 από την μέγιστη τιμή των 14 που είχε "αγγίξει" στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ κάλεσαν time out με 5:46 να απομένουν για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Ο ρυθμός είχε πλέον πέσει και το επί μέρους σκορ -αλλά και το momentum - έδειχνε τους Lizards, καθώς είχαν ρίξει την διαφορά στο καλάθι, 3:27 πριν το τέλος της περιόδου (31 -33). Βλέποντας την διαφορά να ανεβαίνει επικίνδυνα γρήγορα στους 5 πόντους και την ευστοχία να επιστρέφει στα χέρια των αντιπάλων τους, οι Lizards κάλεσαν time out στο 1:36. Η διακοπή δεν απεδείχθη επαρκής για να καταστείλουν τον ανακτηθέντα ρυθμό των αντιπάλων τους, οι οποίοι με την κόρνα που σηματοδότησε την λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά με 11 (18 - 17).

Η έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν η χρονική περίοδος η οποία σηματοδότησε black out στην αμυντική και επιθετική λειτουργία των Lizards αυτή τη φορά. Οι πρώτοι τους πόντοι ήρθαν από εύστοχο τρίποντο του Μπαλέκα, στα 3:27. Στο μεταξύ, οι Big Babes είχαν εγκαθιδρύσει ένα ακόμα σερί, με 0-9.  Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lizards έπαιξαν καλύτερη άμυνα, αλλά οι Big Babes κατάφεραν να την "αποκρυπτογραφήσουν", παίζοντας με παρόμοιο τρόπο στην κυκλοφορία της μπάλας με το πρώτο δεκάλεπτο και συνεπώς κατάφεραν να πλησιάσουν και το συνολικό ενεργητικό αυτού (18 -26)

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός και των δύο ομάδων σε άμυνα και επίθεση έπεσε. Δεν έβγαλαν τόση ζωντάνια, κάτι που ώθησε το παιχνίδι να είναι πιο ανοιχτό και ελεύθερο, χωρίς όμως να αυξηθεί πολύ το σκορ. Οι Big Babes, όπως κυρίως στην δεύτερη περίοδο "κυνήγησαν" πολύ τα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Οι Lizards έκλεψαν αρκετές μπάλες και τις μετέτρεψαν σε πόντους, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν πλέον το προβάδισμα ή/και το σκορ υπέρ τους (14 - 10)

Ο Αλέξανδρος Ιατρίδης απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, μετρώντας 40 πόντους, 26 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά (65 EFF)

Big Babes - δίποντα: 28/45 (62%), τρίποντα: 7/37 (19%) βολές: 5/7 (71%)

Δατσέρης 9, Κολοβός 14, Μπουζής 1, Πατσιανίδης 3, Τερζίδης 6, Χαλκίδης 4

Ο διακριθείς των Kamptzida Lizards ήταν ο Ιωάννης Λίγκος, ο οποίος μέτρησε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά (15 EFF)

Kamptzida Lizards - δίποντα: 25/48 (52%) τρίποντα: 4/28 (14%) βολές 5/15 (33%)