01/12/2019
Smokin' Aces 14 20 15 4 - 53 -
Reload 18 13 15 14 - 60 -

Παραμένουν αήττητοι οι Reload!

Όντας πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά, οι Reload επικράτησαν δύσκολα των μαχητικών Smokin’ Aces με 53-60 και παρέμειναν αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της Master League.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο καταλάβαμε ότι θα παρακολουθήσουμε μια σπουδαία αναμέτρηση. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ένα… «κλικ» καλύτεροι και με πρωταγωνιστές τους Ορέστη, Καραγιάννη και Παυλόπουλο προηγήθηκαν στο 10’ με 14-18. Για τους γηπεδούχους οι Σταθόπουλος, Φύκηρης και Σταματίου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η ομάδα του Περιβολάρη είχε βρει για τα καλά τα πατήματά της και με δράστες τους Ορέστη και Φ. Κοσμίδη, «έχτισε» διψήφια διαφορά στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (17-29). Η απάντηση των Smokin’ Aces δεν άργησε να έρθει. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σταθόπουλο, Σταματίου και Σαπλαούρα, οι «κόκκινοι» έτρεξαν ένα σερί 17-2, παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 15 πόντους και να διεκδικούν με όλες τους τις δυνάμεις τη νίκη. Για τους γηπεδούχους οι Σαπλαούρας και Σταθόπουλος σκόραραν πίσω από την γραμμή των 6.75, ενώ από ένα δίποντο είχαν οι Νινιός και Μανίκας. Από την άλλη μεριά, οι Ορέστης και Παυλόπουλος σκόραραν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 49-46.

Μέχρι τα μισά του μισά του τετάρτου δεκαλέπτου, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους Smokin’ Aces να κρατάνε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα (51-46). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι Reload ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν τα σημάδια κόπωσης που παρουσίασαν οι αντίπαλοι και μ’ ένα σερί 2-14 έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 53-60. Παίχτης «κλειδί» στην ανατροπή αυτή ήταν ο προερχόμενος από τον πάγκο, Πανταζής, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Ορέστη. Οι γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και γι’ ακόμα μια φορά γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Ορέστης με 23 πόντους (5/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταθόπουλος με 18 πόντους (3/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/40 δίποντα (32,5%), 7/23 τρίποντα (30,4%) και 6/10 βολές (60%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/33 δίποντα (51,5%), 6/30 τρίποντα (20%) και 8/15 βολές (53,3%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

SmokinAces (Νινιός): Σταθόπουλος 18 (4), Φύκηρης 9, Σταματίου 8 (1), Νινιός 2, Τζένης, Μανίκας 2, Μητράκης (12 ριμπ.), Σαπλαούρας 14 (2 τρ., 10 ριμπ.)

Reload (Περιβολάρης): Γ. Κοσμίδης 2, Καλαϊτζάκης 3 (1), Παυλόπουλος 10, Σούλτης 2, Πανταζής 9, Ρούμπας, Καραγιάννης 5 (1), Φ. Κοσμίδης 6 (10 ριμπ.), Ορέστης 23 (4)

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι τέλους.

Τι δεν μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.