06/12/2019
Hoopers BC 16 16 12 14 - 58 -
Melisses BC 13 12 11 11 - 47 -

Παραμένουν αήττητοι οι Enersizers!

Οι Enersizers πήραν το ντέρμπι της αγωνιστικής, αφού επιβλήθηκαν με 58-47 των Μελισσών και συνέχισαν αήττητοι.

Το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Οι Enersizers προηγήθηκαν με 16-13 έχοντας τον Λιαράκο σε καλή μέρα με 6 πόντους. Στον αντίποδα, για τις Μέλισσες 4 πόντους σημείωσε ο Γανωτάκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Enersizers χτυπώντας κυρίως μέσα από ζωγραφιστό κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο το προβάδισμα τους αφού έτρεξαν ένα επιμέρους 16-12 με τους Λιαράκο και Γαβαλά να βάζουν μαζί 12 πόντους. Ο Γανωτάκης για τους «μαύρους» έβαλε 6. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-25 υπέρ των πορτοκαλί.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ καλή άμυνα. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 12-11 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου υπέρ της ομάδας του Κατσάφαρου, που είχε ανεβάσει την διαφορά της στους 8, 44-36. Ματθαίος από τη μία με 4 πόντους και Στέφανος Μπουγιούκος από την άλλη με 8, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Enersizers με την εμπειρία τους ήθελαν να διαχειριστούν το παιχνίδι και να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Το δίδυμο Γαβαλά-Λιαράκου συνέχισε να είναι απολαυστικό και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στο ντέρμπι με 58-47. Για τις Μέλισσες, 5 πόντους έβαλε ο Ορφέας Μαυρεδάκης.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Χρήστος Λιαράκος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ορφέας Μαυρεδάκης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/70 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 8/18 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Μέλισσες είχαν 20/63 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 4/7 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 φορές σωστά τη μπάλα, έκλεψαν 7 φορές τη μπάλα, έκαναν 19 λάθη και 3 τάπες.

Enersizers (Kατσάφαρος): Κουλάκογλου 3, Λιαράκος 16, Γεωργόπουλος 3, Δημάκης 6, Γαβαλάς 16, Ματθαίος 4, Κατσάφαρος 4, Ρέμπελος, Λιόκας 6.

Μέλισσες (Μαυρεδάκης): Παπαδιάς 6, Μαυρεδάκης 10, Γανωτάκης 10, Μπουγιούκος Σ 14, Μπάνος 2, Κουκούλας 2, Μπουγιούκος Α 1, Τιγκιράκης 2.

Τι μας άρεσε: Αληθινό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες!