17/02/2020
Old Firm BC 10 10 12 21 - 53 -
Bad Boys 8 5 12 9 - 34 -

Παραμένουν στα ψηλά οι Old Firms.

Το Σάββατο το βράδυ, 15 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του seven, οι Old Firm δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο από τους Bad Boys, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν εύκολα με 53 – 34.
Οι Old Firm προηγήθηκαν γρήγορα με Κανελλόπουλο, Παναγάκο και Ξυλιά, αλλά οι Βad Βoys με τρίποντα από Γ. Ευστράτογλου, Ψαρούλη και δίποντο του Σαπέρα πήραν προβάδισμα με 5 – 8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με 5 ακόμα πόντους του Ξυλιά έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 10 – 8.
Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μόνο 5 πόντους με Σκόνδρα, Σαπέρα και βολή του Γ. Ευστράτογλου, με αποτέλεσμα οι Firm με 4 πόντους του Παναγάκου και βοήθειες από Σανταμούρη, Ξυλιά και Αναχουρλή να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 13.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Firm να βρίσκουν λύσεις με πρωταγωνιστή τον Ξυλιά(5) κι ένα δίποντο με τον Παναγάκο, ενώ για τους Bad Boys , Σαντοριναίος, Γ. Ευστράτογλου και Ψαρούλης(6) μείωναν σε 27– 23. Στην συνέχεια ο Κούτσικος ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους με 4 πόντους και μία βολή πρόσθεσε ο Παναγάκος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ψαρούλης με δύο βολές διαμόρφωσε το 32 – 25.
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Λεμονιά και τρίποντο του Κούτσικου για τους γηπεδούχους, ενώ για τα «κακά παιδιά» Σκόνδρας και Ψαρούλης μείωσαν σε 37-28. Ο Κούτσικος συνέχισε το βιολί του πετυχαίνοντας ακόμα 7 πόντους για τους Firm που έβαλαν και δύο βολές με τον Αναχουρλή, ενώ για τους Bad Boys που άρχισαν να κουράζονται Σκόνδρας, Ψαρούλης και Σαπέρας πέτυχαν από ένα καλάθι γράφοντας το 47 – 34. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι με Κανελλόπουλο και Λεμονιά να προσθέτουν από τρεις πόντους ο καθένας διαμόρφωσαν το τελικό 53 – 34.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Παναγάκος με 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ψαρούλης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Συνολικά οι Old Firm είχαν 16/46 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 9/21 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Οι Bad Boys είχαν 11/51 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 7, Σανταμούρης 2, Μπφγκαράκης 1(3ας.), Λεμονιάς 5, Κούτσικος 12(7ρ.), Παναγάκος 9 (20ρ.), Αναχουρλής 4(7ρ.), Σίττας , Ξυλιάς 13(10ρ.).
Bad Boys (Β.Ευστράτογλου):Ψαρούλης 14 (8ρ.), Γ. Ευστράτογλου 6, Σαπέρας 6(15ρ.), Σκόνδρας 6, Σαντοριναίος 2, Β. Ευστράτογλου(6ρ.).
Τι μας άρεσε: Πολύ όμορφο το κλίμα της αναμέτρησης.