14/01/2024
Los Abeles Fakers 10 17 20 12 - 59 -
Los Lampriniers 15 13 12 9 - 49 -

Παραμένουν στα… ψηλά οι Los Abeles Fakers!

Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν αρκετά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο φινάλε οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και πανηγύρισαν τη 3η συνεχόμενη νίκη τους (13-2) που τους κρατάει στη 2η θέση. Από την άλλη, οι Los Lampriniers που έφυγαν με «άδεια χέρια» γνώρισαν την 6η ήττα τους (8-6).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Los Lampriniers να προηγούνται με 7-9. Ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος, αλλά και ο Βασιλάκης κράτησαν μπροστά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν στα χέρια τους διαφορά 5 πόντων (10-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν σκορ και πίσω από τα 6,75, με τον Λιάπη να «χτυπάει» από το τρίποντο για το 24-20, ενώ ο ίδιος έγραψε και το 26-20. Οι Los Lampriniers έκαναν μία αντεπίθεση, η οποία τους επέτρεψε να πάνε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Παναγιώτης Αντωνόπουλος και Κονδύλης προσέφεραν επιθετικά και με ένα επιμέρους 1-8, το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-28.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5(31-36), όμως οι Los Abeles Fakers δεν έμειναν άπραγοι. Καραμούστος, Φωτεινός και Μαυρακάκης έδωσαν ώθηση στην επίθεση και έγινε η ανατροπή (38-36), ενώ ο Τσαντζαλής με δικό του τρίποντο έγραψε το 41-36. Εκτός από το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει και ψυχολογία που βοήθησε αμυντικά, ώστε να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 47-40.

Οι Los Lampriniers δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στους 3 πόντους, με τον Κονδύλη να γράφει το 51-48. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους, ενώ αμυντικά επίσης στάθηκαν καλά και απομακρύνθηκαν στο 56-48 σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο. Το προβάδισμα έμεινε στη πλευρά τους μέχρι τη τελευταία κόρνα, όταν το σκορ έδειξε 59-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Τσαντζαλής με 17 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τους Los Lampriniers ξεχώρισε ο Ιωάννης Κονδύλης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Los Abeles Fakers είχαν 15/35 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 11/23 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Los Lampriniers μέτρησαν 16/43 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/15 βολές, 33 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα έγιναν 10 κλεψίματα και 16 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Φωτεινός 10(5ρ.), Ριζάδης 1(3ρ.), Μαυρακάκης 4(6ρ.), Λιάπης 8(4ρ.), Λουκαΐτης 5(9ρ.), Ευθυμίου 4(3ρ.), Καραμούστος 4(3ρ.), Μουρτζούνης 6(3ρ.), Τσαντζαλής 17(6ρ.)

Los Lampriniers (Γρύλλης): Βαμβακάς, Γκαραγκάνης 10(4ρ.), Αντωνόπουλος Π. 15(7ρ.), Κάτσης, Γρύλλης, Αντωνόπουλος Α., Βασιλάκης 5, Γκόλιας, Ευγενείας 12(5ρ.), Κονδύλης 7(8ρ.), Σπηλιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως και οι δύο ομάδες πάλεψαν αρκετά για τη νίκη.