01/11/2021
Mandra Heat 7 20 13 3 - 43 -
Terroristas 14 12 13 14 - 53 -

Παραμένουν στην κορυφή οι Terroristas!

Το βράδυ της Κυριακής 31 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, οι Terroristas εκμεταλλεύτηκαν την κούραση της Mandra Heat στην τέταρτη περίοδο και πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της με 43 – 55, παραμένοντας στην κορυφή του πρώτου ομίλου της D2.

Οι Terroristas ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και με τον Νικολόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους και τον Λίτινα να βάζει ένα τρίποντο, πήραν διπλάσια διαφορά(7-14). Για την Μάνδρα ένα τρίποντο ο Τσιλιώνης κι από ένα καλάθι Σιώκης και Ατματζίδης.

Η Μάνδρα επέβαλε τον ρυθμό της στο ξεκίνημα του δευτερου δεκαλέπτου. Με τον Τσιλιώνη να δίνει το έναυσμα με 8 πόντους και τον Μώλο να ακολουθεί με 4, πήρε προβάδισμα 21 – 15. Οι Terroristas βρήκαν τα πατήματά τους μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με τον Νικολόπουλο να βάζει 6 και τον Λίτινα ένα τρίποντο , πήγαν στα αποδυτήρια με – 1(27-26).

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες στα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ με τρίποντο του Μώλου και καλάθια από Τσιλιώνη και Δρίβα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισχνό προβάδισμα 34– 35 με 5 του Νικολόπουλου και τρίποντο του Λίτινα. Στην συνέχεια Ατματζίδης και Τσιλιώνης πέτυχαν από τρεις πόντους για την Μάνδρα , ενώ οι Terroristas με βολές του Νικολόπουλουω και καλάθι του Μελά διαμόρφωναν το 40 – 39.

Με τον Τσιλιώνη να πυροβολεί ξανά από τα 6,75 ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για την γηπεδούχο ομάδα , αλλά οι 4 πόντοι του Νικολόπουλου και το δίποντο του Μελά έκαναν το σκορ 43 – 45. Μέχρι την λήξη του παιχνιδιού, η Mandra δεν κατάφερε να βάλει κανένα πόντο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με 5 πόντους του Νικολόπουλου και καλάθια από Μελά και Παπαγιάννη , να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 43 – 55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Ευάγγελος Μώλος με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Η Μάνδρα είχε 10 / 25 δίποντα, 5 / 28 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Terroristas είχαν 13 / 40 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 12 / 26 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Τσιλιώνης 19(10ρ.), Κύρκος 1, Σιώκης 2 (6ρ.), Ατματζίδης 3 (6ρ.), Μώλος 10(16ρ.), Τσιάβος 2, Δρίβας 6.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 1 , Νικολόπουλος 28(10ρ.), Βατικιώτης, Μελάς 6(6ρ.), Τσιαούσης 3(7ρ.), Λίτινας 9, Στράτης 2, Κονοφάος, Παπαγιάννης 4.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έχουν αποκτήσει οι Terroristas.