26/03/2022
San Antonio Smurfs 12 19 19 10 - 58 -
Draft Fathers 15 12 11 16 - 54 -

Παραμένουν στην τετράδα οι Smurfs!

Ένα όμορφο ντέρμπι παρακολουθήσαμε ανάμεσα σε San Antonio Smurfs και Draft Fathers όπου η βαθμολογική διαφορά δε φάνηκε μέσα στο γήπεδο με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν το πολυπόθητο δίποντο με τελικό σκορ 58-54 διατηρώντας έτσι την τέταρτη θέση του ομίλου. Η αναμέτρηση διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης στο All Star Arena στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Development League.

Στα πρώτα δύο καλάθια των Smurfsπου σημείωσε ο Μουτσιόπουλος (4-0) απάντησε με τρίποντες εκτελέσεις ο Σκληράκης (4-6) προμηνύοντας πως θα παρακολουθήσουμε ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Έτσι συνεχίστηκε όλο το πρώτο δεκάλεπτο μέχρι το τέλος του, με τους Draft Fathers να κρατάνε αυτό το μικρό προβάδισμα ενός καλαθιού (13-15).

Με τρίποντο του Βουρλίτη ισοφάρισαν οι Smurfs με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (15-15) και λίγο αργότερα ο Γιαννόπουλος έφερε το 19-19 με λέιαπ. Ακολούθησε σερί 7-2 από τους «λευκούς» δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (26-21) με τρία λεπτά να μένουν ως το ημίχρονο. Οι Draft Fathers το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν κατά έναν πόντο τη διαφορά στο τέλος της περιόδου με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 31-27.

Ένα γρήγορο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της επανέναρξης (σερί 9-0) έδωσε σε αυτούς προβάδισμα πέντε πόντων (31-36) αναγκάζοντας παράλληλα τα στρουμφάκια να πάρουν time out για να κόψει και την φόρα των αντιπάλων τους. Τελικά το time out δούλεψε πολύ θετικά για τους Smurfs καθώς στο υπόλοιπο της περιόδου δέχτηκαν μόλις ένα καλάθι και με 19 δικούς τους πόντους πήραν διψήφια διαφορά (50-38).

Με τον Γιαννόπουλο να χτυπάει και τον Πανόπουλο να έχει φύγει από το ημίχρονο οι Smurfs έμειναν μόλις πέντε και έδειχναν πως έκαναν διαχείριση του ματς καθώς δεν έδειχναν να απειλούνται ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους. Στο τελευταίο λεπτό και ενώ η διαφορά ήταν στους δέκα πόντους (58-48), οι Draft Fathers τάραξαν λίγο τα νερά με τρίποντα από Σκληράκη Ιωακείμ αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (58-54).

Betsson mvp για τους γηπεδούχους ήταν ο Βουρλίτης 11 πόντους κάνοντας double-double με 10 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 4 λάθη. Καλύτερος για τους ηττημένους ήταν ο Βλαχοθανάσης που επίσης έκανε double-double με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος. Οι νικητές είχαν στα δίποντα 32% (14/43), 21% στα τρίποντα (7/33), 56% από τη γραμμή των βολών (9/16), μάζεψαν 46 ριμπάουντ (15 επιθετικά), μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα, έκαναν 6 μπλοκ και 12 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν στα δίποντα 28% (12/42), 26% στα τρίποντα (6/23), 70% από τη γραμμή των βολών (12/17), 48 ριμπάουντ (9 επιθετικά), μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 19-12, 19-11, 10-16

San Antonio Smurfs: Καλαϊτζόγλου 12 (3), Γιαννόπουλος 5 (1), Πανόπουλος, Γκουρογιάνης 10, Μουτσιόπουλος 15 (1), Βουρλίτης 11 (1), Σωτηρίου 5 (1).

Draft Fathers: Παρμακλής 2, Σκληράκης 12 (4), Βλαχοθανάσης 14 (1), Ράπτης 1, Λαυκίδης 7, Ιωακείμ 14 (2), Μπόλτας 5.

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!