07/02/2024
Αμφιδέξιοι 16 10 18 15 - 59 -
Brothers United 12 21 11 10 - 54 -

Παραμένουν στο παιχνίδι της τετράδας οι Αμφιδέξιοι!

Σε ένα πολύ οριακό παιχνίδι, οι Αμφιδέξιοι B.C. φάνηκαν ψυχραιμότεροι και πιο εύστοχοι στο τέλος και πήραν σημαντική νίκη για την μάχη της τετράδας απέναντι στους Βrothers United, επικρατώντας με 59-54.

Οι Αμφιδέξιοι ξεκίνησαν καυτοί από τα 6,75, πέτυχαν 4 τρίποντα και με high scorer τον Γεωργόπουλο (6π), πήραν κεφάλι στο σκορ, 16-10. Κουτουζής, Κανελλόπουλος και Καλαματιανός συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι για τους Brothers, με τον Μπιτζή να πετυχαίνει ένα φλοτερακι και να καθορίζει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-12.

Οι Βrothers ξεκίνησαν εξαιρετικά τη δεύτερη περίοδο και με 8 πόντους του Κανελλόπουλου και ένα τριποντάκι του Τζαβέλλα, ξέφυγαν με αέρα 9 πόντων, 16-25, στο πρώτα 3,5 λεπτά. Ο Γεωργόπουλος με πέντε και ο Κακκαβάς με τρεις αντέδρασαν για τους Αμφιδέξιους, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν να ακολουθούν με επτά πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 26-33.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Κακκαβάς με πέντε δικούς του πόντους έβαλε γρήγορα-γρήγορα μπροστά τους μαυροκόκκινους, για να τον ακολουθήσει ο Γεωργόπουλος με τέσσερις και ο Ρίζος με ακόμα δύο. Οι πράσινοι τα βρήκαν σκούρα επιθετικά, αλλά το τρίποντο του Τζαβέλλα και οι τέσσερις πόντοι του Κατραντζή ήταν αρκετοί για να φέρουν το ματς στα ίσια, 44-44.

Ο Ρίζος με δύο τριποντάκια στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έβαλε σε προνομιακή θέση τους γηπεδούχους, 52-48. Ο Πίτος με έξι πόντους τράβηξε το κουπί για τους φιλοξενούμενους, ο Κουτουζής ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, αλλά ο Τάσος Ρίζος με ένα μεγάλο τρίποντο χάρισε το ροζ φύλλο στους Αμφιδέξιους, οι οποίοι έφυγαν από τη Ζωφριά με το ένατο ροζ φύλλο για φέτος.

Betsson MVP για τους Αμφιδέξιους αναδείχτηκε ο Tάσος Ρίζος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασιστ, ενώ από τους Brothers διακρίθηκε ο Αθανάσιος Πίτος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/29 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 3/7 βολές, 35 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/31 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Aμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 18, Γκατζιώρας 2, Κακκαβάς 15, Ρίζος 19, Στουρνάρας 3, Τζαβέλλας 2.

Brothers United (Kαράμπελας): Καλαματιανός 2, Κανελλόπουλος 10, Κατραντζής 7, Κουτουζής 12, Μπιτζής 7, Πίτος 10, Τζαβέλλας 6.

Τι μας άρεσε: Τα πολλά τρίποντα και το transition παιχνίδι των νικητών!