22/05/2023
Αμφιδέξιοι 21 20 20 21 - 82 -
Mandra Heat 3 12 16 12 - 43 -

Παράσταση για ένα ρόλο από τους Αμφιδέξιους!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master Summer League, οι Αμφιδέξιοι πραγματοποίησαν τη πλέον επιβλητική φετινή τους εμφάνιση, επικρατώντας της Mandra Heat με το εμφατικό 82-43!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Γεωργόπουλο και Βερούση να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το επιβλητικό 21-3. Τους μοναδικούς πόντους των φιλοξενούμενων τους πέτυχε ο Λιακίδης!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, κάτι το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-15! Οι Βερούσης και Γεωργόπουλος συνέχισαν να ηγούνται των προσπαθειών των ροσονέρι, πετυχαίνοντας 9 και 8 πόντους αντίστοιχα!. Στον αντίποδα, οι Λιακίδης και Θωμάς είχαν από 5!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 20-16! Ο Γεωργόπουλος ήταν απολαυστικός σε αυτό το διάστημα με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα! Από την πλευρά της Mandra, o Θωμάς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση έξω από τη γραμμή των 6.75, πετυχαίνοντας 11 πόντους! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με το σκορ στο 61-31!

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 82-43!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Πολυχρόνης Γεωργόπουλος με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλέψιματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Σαράντης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 27/44 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 1/4 βολές, 46 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/40 δίποντα, 7/28 τρίποντα,  4/6 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 17 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Τζαβέλας): Βερούσης 24, Γεωργόπουλος 36, Κλάδης 2, Στουρνάρας 20, Τζαβέλλας.

Mandra Heat(Σιώκης): Δρακόπουλος 7, Θωμάς 21, Ιατρού 2, Λαγός, Λιακίδης 9, Μώλος 2, Σιώκης 2!.

Τι μας άρεσε :Η απόδοση των Γεωργόπουλου και Βερούση!