04/10/2023
Hurricanes 3 7 11 2 - 23 -
Vatos Krokos 19 25 5 17 - 66 -

«Παράσταση» για ένα ρόλο από τους Vatos Krokos!

«Πάρτι» με… καλεσμένους τους Hurricanes έστησαν οι Vatos Krokos στο τελευταίο ματς των ομίλων του κυπέλλου. Η ομάδα του Κώστα Χατζηνικήτα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, φτάνοντας σε μία ευρεία νίκη με 23-66, κλείνοντας έτσι την φάση των ομίλων με 2 νίκες και 1 ήττα. Οι Hurricanes θέλουν γρήγορα να ξεχάσουν την εμφάνιση τους αυτή, καθώς ποτέ δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα του αγώνα και έτσι δεν γλίτωσαν την 3η ήττα τους (0-3).

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έβλεπαν τους αντιπάλους τους να δυσκολεύονται ιδιαίτερα επιθετικά. Έτσι εκμεταλλεύτηκαν τις συνθήκες για να προηγηθούν με 1-12. Οι Hurricanes στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να σκοράρουν μόλις 3 πόντους και όλους από την γραμμή των βολών! Από την άλλη Χριστόπουλος και Καλλίτσας ήταν δραστήριοι, ώστε οι Vatos Krokos να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 3-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν εξαιρετική, έκαναν πολλά κλεψίματα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό έφτασαν στο 3-27. Ο Βλάχος στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο κανονικό καλάθι των γηπεδούχων, καθώς με τρίποντο έγραψε το 6-27. Ο Χριστόπουλος έκανε τα δικά του πίσω από τα 6,75, ενώ Βιντζηλαίος και Τσεκούρας έδωσαν επίσης πόντους για το 10-44 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η παραγωγικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε αρκετά. Οι Hurricanes ανέβηκαν κάπως και παρουσίασαν λίγο καλύτερη εικόνα, απ’ ότι είχαν παρουσιάσει μέχρι τότε και με τους Βλάχο και Περσίτσα το σκορ έφτασε στο 16-46. Η απόσταση ήταν όμως πολύ μεγάλη, κάτι που έδινε στους φιλοξενούμενους το δικαίωμα να είναι κάπως πιο χαλαροί. Το σκορ έπειτα από το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχνε 21-49.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτελούσε πλέον μια τυπική διαδικασία. Ο Φερίδης πήρε πάνω του αρκετές προσπάθειες, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκε, όπως και ο Χριστόπουλος ο οποίος δεν έριξε την απόδοσή του μέχρι το φινάλε. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει ως την κόρνα της λήξης και οι Vatos Krokos έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό 23-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος με 22 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ. Από τους Hurricanes κατάφερε να ξεχωρίσει ο Κωνσταντίνος Περσίτσας με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Hurricanes είχαν 4/24 δίποντα, 3/18 τρίποντα,6/10 βολές, 24 ριμπάουντ, όπως και 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Vatos Krokos τελείωσαν το ματς με 19/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 4/10 βολές, 32 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 9 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βασιλειάδης, Βλάχος 6(3ρ.), Γκυρτής 6(2ρ.), Καραθάνος, Λατίφης, Μακρής, Πανταζής 2(2ρ.), Περσίτσας 9(2ρ.), Ρούπας, Ρούσσος, Σακελλαρίου, Χάρος

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 5(4ρ.), Βιντζηλαίος 10(9ρ.), Καλλίτσας 5(4ρ.), Λάζος 6(2ρ.), Παπαναστασίου, Τσεκούρας 11(1ρ.), Φερίδης 6(6ρ.), Χριστόπουλος 23(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή άμυνα των Vatos Krokos ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο.