26/09/2023
War Gamers 27 12 24 12 17 92 -
Στιφάδο Bulls 17 20 23 15 18 93 -

Παράταση, παράταση, Στιφάδο!

Πενήντα λεπτά χρειάστηκαν οι Πρωταθλητές Στιφάδο Bulls για να πραγματοποιήσουν την δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα απέναντι στους War Gamers στο Athens Sports Hall.

Με τρίποντα του Καραγιάννη και καλάθια του Βασιλόπουλου από το ζωγραφιστό, οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 27-17. Οι "Ταύροι" από την άλλη μεριά είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Καραβασάνη, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα του Καραγιάννη, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Πολίτη, Παλτόγλου και Νικολετάκη και μείωσαν σε 39-37. Οι "Πειραιώτες" έκαναν αρκετά λάθη και στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Αβραμίδη. Το +10 ωστόσο του πρώτου δεκαλέπτου, τους διατηρούσε σε θέση οδηγού στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στην επανάληψη, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Οι Διαμαντής και Αβραμίδης σκόραραν από μακρινή και μέση απόσταση αντίστοιχα, ενώ ο Καραγιάννης συνέχισε να δίνει τις μάχες του στο ζωγραφιστό. Ο Πρόκος από την άλλη μεριά άρχισε να συνδέεται με το καλάθι και να δίνει σημαντικές βοήθειες στον σταθερά αξιόπιστο Καραβασάνη και ο Μέλλος έγινε "σκιά" του Καραγιάννη. Το 63-60 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο σοφούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 67-60 και οι φιλοξενούμενοι με ρεσιτάλ ευστοχίας των Πρόκου και Καραβασάνη έτρεξαν ένα 0-9 σερί και έκαναν το σκορ 67-69 υπέρ τους. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά είχε πολλή ένταση και τακτική, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει κι έτσι οδηγηθήκαμε σε παράταση (75-75).

Το έξτρα πεντάλεπτο πάλι δεν έβγαλε νικητή καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν από δέκα πόντους. Καραγιάννη, Καραβασάνης και Βασιλόπουλος από τη μία μεριά, Πρόκος, Μέλλος και Καραβασάνης από την άλλη ξεχώρισαν με την απόδοσή τους και μας προσέφεραν ωραίο θέαμα.

Ύστερα από πενήντα αγωνιστικά λεπτά και τρομερή αγωνία, οι Στιφάδο Bulls έχοντας το μέταλλο του πρωταθλητή, κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των War Gamers και να κάνουν το 2/2 . Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να "κλέψουν" το ματς, όμως ο Διαμαντής αστόχησε σε νεκρό χρόνο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραβασάνης με double double και 30 πόντους (8/15 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/8 βολές, 20 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/37 δίποντα, 13/44 τρίποντα και 27/39 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 26/50 δίποντα, 10/43 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 23 (4), Βασιλόπουλος 15, Βουτσινός, Διαμαντής 17 (4), Καραγιάννης 33 (4), Μέμεζας 1, Μακρυγιάννης, Παριανόπουλος 3 (1)

Στιφάδο Bulls (Πρόκος): Καραβασάνης 30 (4), Μέλλος 9, Μάλλης, Νικολετάκης 2, Οικονόμου 6, Παλτόγλου 12 (2), Παρθένης 2, Πολίτης 6, Πρόκος 26 (4)