10/11/2023
Gran Μανάρια 8 13 11 13 10 55 -
Somalia Pirates 11 8 13 13 9 54 -

Στην παράταση τα Gran Μανάρια!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου, παρακολουθήσαμε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα στα Gran Μανάρια και τους Somalia Pirates, με τους γηπεδούχους παίρνουν σπουδαία νίκη με 55-54 στην παράταση.

Νωθρό το ξεκίνημα το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες, καθώς μπήκαν μουδιασμένες και έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Λίγο καλύτεροι στην αρχή οι φιλοξενούμενοι, με τον Παπαηλιού (4π) να βοηθάει στο σκοράρισμα και δίνει προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη η συνέχεια και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι σχετικά άστοχες στο επιθετικό κομμάτι, δίνοντας βάση στις άμυνες τους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν στο τέλος του ημιχρόνου με 2 πόντους, με το ταμπλό να γράφει 21-19.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν λίγο ρυθμό και μπροστά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλή μέρα τον Καλφαγιάννη που σκόραρε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και βοήθησε την ομάδα του επιθετικά. Για τους γηπεδούχους ο Ισίδωρος Τσίγκος ήταν αυτός που ξεχώρισε για την ομάδα του με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία, 32-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού τα Μανάρια έκαναν το ξέσπασα τους και κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 7 πόντους 2 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι πειρατές όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με μεγάλο τρίποντο του Παπαηλιού 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Ανώτεροι στην παράταση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν σπουδαία νίκη με 55-54, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το παιχνίδι με το δύσκολο σουτ του Παπαηλιού.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσίγκος Ι. με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καλφαγιάννης με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 18/53 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 19 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/20 βολές, 17/46 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 17 λάθη.

Gran Μανάρια : Αλεξανδρίδης 3, Ηλίας 4, Καμπόλης, Νερούτσος 2, Παπαευσταθίου 3 (1), Σκιαδόπουλος 8 (2), Σκληρός 13, Τσίγκος Α. 8, Τσίγκος Ι. 14

Somalia Pirates : Βρούτσης, Καλφαγιάννης 22 (1), Μπερτσάτσος 5, Ντούλης 4, Παπαηλιού 20 (2), Πιτίδης, Σταματέας, Στραβοπιεράκος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!