23/10/2023
Hoopers BC 9 18 17 13 6 63 -
Bonobo BC 17 13 9 18 9 66 -

Το πήραν στην παράταση οι Bonobo!

Στο κλειστό Μαζαράκης,  για το πρωτάθλημα της Evolution, οι Bonobo πήραν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν στην παράταση των Hoopers 63-66.

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριώζες από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους ελαφρώς καλύτερους στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι Bonobo βρήκαν ευκολότερα τους χώρους επιθετικά, με ωραίες συνεργασίες, επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήραν το προβάδισμα 9-17 μέχρι και τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Hoopers προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το πάθος που τους διακατέχει ως ομάδα και με κύριο δράστη επιθετικά τον Κατσάφαρο με δύο τρίποντες βόμβες (6π) και με τον Χαραλαμπίδη να προσθέτει άλλους (6π) κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, ήταν ψύχραιμοι στην πίεση και με συνεχόμενους πόντους από την πλειοψηφία της ομάδας, έκλεισαν το ημίχρονο με την υπέρ τους διαφορά 3 πόντων. Τέλος πρώτου ημιχρόνου 27-30.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Hoopers διάβασαν το παιχνίδι, έπαιξαν ζώνη και έκλεισαν αποτελεσματικά τους χώρους, δείχνοντας ότι θέλουν να πάρουν πολύ το πρώτο τους ροζ φύλλο της χρονιάς, με αποτέλεσμα να διανύσουν το καλύτερο τους δεκάλεπτο τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, παίρνοντας ένα σερί 17-9. Οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν απαντήσεις, κάνανε πολλά λάθη και είδαν την ομάδα τους, στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκεται πίσω στο σκορ 44-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo, βρήκαν τη δύναμη και έκαναν την αντεπίθεση τους και με 7 πόντους του Φουραδούλα,  έστειλε το παιχνίδι στην παράταση 57-57. Για τους πορτοκαλί ξεχώρισαν ο Χαραλαμπίδης με 11 πόντους και ο Κατσάφαρος με 3 πόντους στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Αν και επικρατούσαν αυτοκτονικές τάσεις στις τάξεις των Bonobo, αφού στα τελευταία λεπτά της παράτασης, είχαν πολλές άστοχες βολές, κατάφεραν να επικρατήσουν των μαχητικών Hoopers 63-66

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/46 βολές, 16/40 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές  και έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/10 βολές, 23/58 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, 1 κόψιμο και έκαναν 9 λάθη

Betsson MVP για τους Bonobo ο Φουρλής με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1ασίστ και ένα μπλοκ. Πολυτιμότερος για τους Hoopers, ο Χαραλαμπίδης με 14 πόντους. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 κόψιμο.

Hoopers (Αντωνίου): Αντωνίου8, Κάραλης 2, Κατσάφαρος 12,Λιόκας 15, Μπίθας 2, Νινιός 9, Ρέμπελος 1, Χαραλαμπίδης 14

Bonobo (Φουραδούλας): Κιτσαντάς 3, Λεκάντης 17, Μπάμπαλης, Μπίτσκας 6, Παυλόπουλος 3, Πετρόπουλος 7, Σκορδάρας, Φουραδούλας 17

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό!