25/11/2022
Phoenix Bums 10 25 12 19 - 66 -
The Jokers 5 11 20 9 - 45 -

Παρέμειναν αήττητοι οι Bums!

Την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα πήραν οι Phoenix Bums, οι οποίοι επικράτησαν των Jokers στο κλειστό του Κολωνού με 66-45.

Κακό ποιοτικά και σε ρυθμό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τα πατήματα τους. Η ομάδα από το Φοίνιξ, ήταν στα σημεία καλύτερη και με τον Δημήτρη Χαριτόπουλο να σημειώνει 8 πόντους προηγήθηκε με 10-5. Για τους Jokers, που πραγματοποιούσαν κακές επιθέσεις, 3 πόντους έβαλε ο Κηρύκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Bums συνέχισαν να κυριαρχούν. Με πλουραλισμό στην επίθεση, βρήκαν σκορ από σχεδόν όλους τους παίκτες, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 25-11 σερί και να πάρουν διαφορά 19 πόντων, 35-16 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας εξαιρετικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι, δεν έκαναν τίποτα σωστά και είδαν τον Κηρύκο να βάζει ακόμα 4 πόντους, φτάνοντας στους 7.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία και η διαφορά 20 πόντων έδειχνε να έχει παγιωθεί. Ένα ξέσπασμα ωστόσο του Πανόπουλου, που έβαλε 11 πόντους σερί, έριξαν την διαφορά στους 9, 39-30. Έκτοτε, έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, με το σκορ στο 30' να είναι 47-36 για την ομάδα του Κοβάτσου, που έδειχνε να έχει εξουδετερώσει την αντεπίθεση των Jokers.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κηρύκου, προσπάθησε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφια τιμή και να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι Jokers, ωστόσο, έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, αφού και ο Γιάννης Πανόπουλος είχε αρχίσει να κουράζεται. Οι Phoenix Bums, στα τελευταία λεπτά έβγαλαν ενέργεια, πάθος και με τους Χαριτόπουλο, Γόντικα και Φρέρη να είναι καλοί στην επίθεση και τον Κοβάτσο στην άμυνα, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 66-45.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χρήστος Γόντικας με 12 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Πουγκακιώτης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 22/51 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα κι έκαναν 10 λάθη. Από την άλλη, οι Jokers είχαν 10/33 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 10/14 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γόντικας 12, Καδάς 5, Κοβάτσος 1, Παλαμιδάς 6, Τουμπακάρης 4, Φρέρης 12, Χαριτόπουλος 26.

Jokers (Κηρύκος): Απτόσογλου, Καλλινίδης 7, Καραγιαννίδης, Κηρύκος 8, Κωστελέτος 4, Μενουδάκος, Πάτσης, Πανόπουλος 20, Πουγκακιώτης 6, Φιλιππάκος.

Τι μας άρεσε: Η πειστική εμφάνιση των Bums σε ακόμα ένα παιχνίδι!