05/11/2022
Couvaliers 16 14 12 14 - 56 -
Black Mapa 14 10 14 13 - 51 -

Παρέμειναν αήττητοι με ηγετικό Πάνο οι Couvaliers !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Couvaliers υποδέχθηκαν την Black Mapa για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Rebound League. Σε ένα κλειστό ματς με αρκετές διακυμάνσεις και άφθονο σασπένς οι Couvaliers κατάφεραν να επικρατήσουν στο φινάλε με 56-51, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Πάνο που σημείωσε 33 πόντους με 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 εύστοχα τρίποντα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από νωρίς τα πατήματά τους. Με όπλο το περιφερειακό σουτ οι Couvaliers παρουσιάστηκαν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα, βρίσκοντας στήριγμα στους Πάνο (8π.), Χριστοδούλου (3π.), Τσιρδήμο (3π.) και Αθανασόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Black Mapa επιτέθηκε στοχευμένα από το low post με τον Ηλιόπουλο (10π.) να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, αφού καμιά εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει. Το δίδυμο Πάνος (5π.) – Χριστουδούλου (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Black Mapa, που βασίστηκε εκ νέου στον Ηλιόπουλο (6π.), αλλά και στους Γιανναράκη (2π.) και Παπακωνσταντίνου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-24.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Οι Couvaliers διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στους Πάνο (6π.) και Χριστοδούλου (6π.) που έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι. Η Black Mapa επικράτησε στο επιμέρους σκορ με 12-14, με την τριπλέτα των Γιανναράκη, Ηλιόπουλου και Τ. Παναγιωτόπουλου να ξεχωρίζει με 4 πόντους έκαστος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Couvaliers κατάφεραν να λυγίσουν την Black Mapa και να φτάσουν στη νίκη με πραγματική παράσταση από τον νεαρό guard Κωνσταντίνο Πάνο (14π.). Ηλιόπουλος (7π.) και Γιανναράκης (4π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια, πάλεψαν μέχρι τέλους για την πρώτη νίκη της Black Mapa, όμως δεν τα κατάφεραν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Couvaliers είχαν 8/30 δίποντα, 10/28 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Black Mapa είχε 24/62 δίποντα, 0/11 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Κωνσταντίνος Πάνος με 33 πόντους, έχοντας 6/21 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ηλιόπουλος με 27 πόντους και double-double, έχοντας 12/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/6 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Αθανασόπουλος 2, Δρυμώνης 2, Καζάνης, Πάνος 33 (4), Τσιρδήμος 3 (1), Χριστοδούλου 16 (5).

Black Mapa (Συλαϊδης) : Γαλανόπουλος 2, Γιανναράκης 10, Ηλιόπουλος 27, Κάπουας 2, Λαζαρίδης 2, Λεβεντέας, Παναγιωτόπουλος Δ., Παναγιωτόπουλος Τ. 4, Παπακωνσταντίνου 6, Σακαπέτης, Συλαϊδης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.