15/01/2023
Greek Freaks 13 11 17 10 - 51 -
Gladiators 17 24 20 15 - 76 -

Παρέμειναν αήττητοι οι Gladiators!

Κάνοντας άλλη μια επιβλητική εμφάνιση και παίζοντας εξαιρετικό κατά διαστήματα μπάσκετ, οι Gladiators επιβλήθηκαν των Greek Freaks με 51-76 στο ΣΕΦ, διατηρώντας το αήττητο φέτος!

Τα δύο μεγάλα όπλα των δύο ομάδων πήραν μπρος από νωρίς νωρίς, με Χαλούδη και Τσακίρη να οδηγούν επιθετικά, με τον δεύτερο να έχει βοήθεια από Ρούσσο και Χριστόπουλο και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 13-17 για Gladiators.

Ο Χριστόπουλος όσο ήταν στο παρκέ βοήθησε με την physical παρουσία του και έδωσε σκορ, με τους Νάννο και Λαδά να έρχονται από τον πάγκο και να ξεχωρίζουν. Τσαμπαρλής, Καρανδρέας και Θεοχάρης έδωσαν τις μάχες τους κάτω από τα καλάθια αλλά αδυνατούσαν να μειώσουν κάτω από το 24-41 που έκλεισε το ημίχρονο.

Ο Βασίλης ο Τσακίρης με άλλη μια εκπληκτική του παράσταση απέδειξε ξανά γιατί θεωρείται από τους καλύτερους παίκτες στην κατηγορία, με τον Νάννο να ακολουθεί όντας κομβικότατος και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-61.

Η μεγάλη διαφορά, η καλή κατάσταση των φιλοξενούμενων και η διάθεση των δύο ομάδων για σκορ και θέαμα μας χάρισε άλλο ένα απολαυστικό δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 51-76 και τους Gladiators να κλείνουν τον πρώτο γύρο όντας αήττητοι στην Evolution και σε τρομερό... φεγγάρι!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Τσακίρης με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Freaks ξεχώρισε ο Θοδωρής ο Χαλούδης με με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/35 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 20/28 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/34 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 19/24 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Greek Freaks (Προκάκης): Διαθεσόπουλος, Θεοχάρης 4, Ιωαννίδης 4, Καρατζής 10, Καρανδρέας 1, Προκάκης 4, Σκάγκος, Σύλλας, Τσαμπαρλής, Χαλούδης 28.

Gladiators (Τσακίρης): Βαταλίδης 4, Νάννος 13, Δάσκαλος 2, Χριστόπουλος 10, Τσακίρης 29, Πρίτσος 4, Ρούσσος 5, Λαδάς 9.

Τί μας άρεσε : Η πολυφωνία των Gladiators!