08/10/2023
Μία + Μία 12 12 13 15 - 52 -
N.A. 99ers 17 20 15 14 - 66 -

Παρέμειναν αήττητοι οι NA 99ers!

Μεσημεράκι Κυριακής 8 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena και οι 99ers παρότι δυσκολεύτηκαν για 15 λεπτά από την αντίσταση της Μία συν Μία, κατάφεραν να επικρατήσουν με 52 – 66 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στον τρίτο όμιλο της Development.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μία συν Μία προσπαθούσε να κόψει τον ρυθμό των γρήγορων αντιπάλων της και έμενε κοντά στο σκορ με πολυφωνία στην επίθεση και τους Ντελαλή – Βασιλόπουλο να ξεχωρίζουν με ένα τρίποντο έκαστος. Οι νεανικοί 99ers, βρήκαν ρυθμό μετά το πεντάλεπτο και με γρήγορο passing game και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καθάριο με 6 και Κοκκίνη με 5 πόντους αντίστοιχα, είχαν προβάδισμα με 12 – 17.

Η Μία συν Μία μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εκτελεστές τους Μοναστηριώτη(4) και Ντελαλή(5), έτρεξε επιμέρους 10 – 2 , παίρνοντας την πρωτοπορία με 22 – 19. Σε εκείνο το σημείο, ήταν σαν να χτύπησε ρεύμα τους 99ers , καθώς πάτησαν το γκάζι, έκαναν σερί 2 – 18 μέχρι την λήξη του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια μου το υπέρ τους 24 – 37. Ο Μαραγκουδάκης έδωσε τον ρυθμό σε εκείνο το διάστημα, με Κοκκίνη(5), Δημάδη(4) και Καθάριο(4) να είναι τα πρώτα βιολιά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο από τις δύο ομάδες, που έδειξαν να παίζουν κυρίως για να ευχαριστηθούν το παιχνίδι. Ξενικάκης με 6 και Βασιλόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα ανέλαβαν το σκοράρισμα για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα, με τους 99ers να απαντούν κυρίως με τον Μαραγκουδάκη που πέτυχε 6 και τον Ασημομύτη που έβαλε ένα τρίποντο , κρατώντας μαξιλαράκι ασφαλείας(37-52).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και με τον Ντελαλή να οδηγεί με 5 πόντους και τον Αλβέρτο να σκοράρει από την περιφέρεια, πλησίασαν σε 50 – 54. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός των 99ers Δημήτρης Δημάδης με δύο τρίποντα έκοψε την διάθεση της αντίπαλης ομάδας και οι Καθάριος, Παντελίδης και Καλοτεράκης, έβαλαν την σφραγίδα τους με το τελικό 52 – 66 να κρατάει τους φιλοξενούμενους μόνους πρώτους!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Κοκκίνης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ξενικάκης με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Μια συν Μία είχε 15/46 δίποντα , 5/23 τρίποντα, 7/17 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι 99ers είχαν 21/49 δίποντα , 6/26 τρίποντα, 6/16 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Μία συν Μία(Ντελαλής): Αλβέρτος 5(7ρ.), Βασιλόπουλος 10, Δάσκαλος, Θεοφίλης 3, Μοναστηριώτης 4, Μπάτσιος 6, Ντελαλής 12, Ξενικάκης 12(10ρ.), Σπανίδης.

NA 99ers(Καζάκος): Ασημομύτης 3, Δημάδης 15, Καζάκος, Καθάριος 11, Καλοτεράκης 6(7ρ.), Κοκκίνης 12(13ρ.), Κουρεμένος, Μαραγκουδάκης 9, Παντελίδης 10(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων να παίξουμε μπάσκετ σε μία πολύ δύσκολη μεσημεριανή ώρα.