19/01/2020
Griffins 16 25 16 16 - 73 -
Milwaukee Sucks 16 15 12 20 - 63 -

Παρέμειναν αήττητοι οι Griffins!

Σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από μια άσχημη πτώση του Τσακάλη σε διεκδίκηση ριμπάουντ, με το άσχημο γεγονός να παγώνει όλο το γήπεδο, αλλά τέλος καλό όλα καλά καθώς ο γκαρντ των Griffins σηκώθηκε ύστερα από τις πρώτες βοήθειες που του παρήχθησαν, οι Griffins πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Milwaukee Sucks με 73-63, παραμένοντας αήττητοι στον τέταρτο όμιλο της συναρπαστικής και φέτος Master!

Το καλό ξεκίνημα των Griffins με κύριο εκφραστή τον Σπυρόπουλο, ανετράπη γρήγορα, καθώς οι ψυχωμένοι Sucks βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον δυναμικό Νικολάκη να ξεχωρίζει, έκλεισαν νωρίς τους διαδρόμους στους Griffins με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 6-12. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο ποιοτικός φόργουορντ των γηπεδούχων Βρέλλης, ο οποίος με εφτά πόντους κράτησε τους Griffins στο σκορ και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έκλεισε στο 16-16.

Κιαχόπουλος, Βρέλλης και Γανέλης σκόραραν νωρίς και έδωσαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα το ματς να εξελίσσεται πραγματικά σε ματσάρα, με την είσοδο του Καπετανάκη να δίνει επιπλέον δύναμη και όγκο στο ποστ για Sucks. Καταιγισμός τριπόντων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου από Οικονόμου Βιλτανιώτη και ένα τελευταίο του Βρέλλη σε ωραία δημιουργία του Τσακάλη λίγο πριν τη λήξη και σκορ ημιχρόνου 41-31 για Griffins που ξέφυγαν στο σκορ και έδειχναν να ελέγχουν για τα καλά το παιχνίδι.

Ο πρώτος χρονικά τραυματισμός του Τσακάλη στον αστράγαλο τον κράτησε για λίγο εκτός αλλά δε φάνηκε ότι επηρέασε τους γηπεδούχους Griffins του coach Χρόνη , οι οποίοι με τον Σπυρόπουλο κεφάτο και τον Βρέλλη να παίζει και για τον απόντα χθες Κοτσόλη ανέβασαν τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-43.

Βιλτανιώτης και Πετρόπουλος άνοιξαν το τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντα, με τον Τσακάλη στη συνέχεια να βάζει καλάθι και φάουλ και τρίποντο, με τον σοβαρό τραυματισμό του σε επόμενη φάση όμως να τον βγάζει νοκ άουτ για τη συνέχεια του αγώνα. Αυτό φάνηκε να επηρεάζει τους Griffins ξεκάθαρα, οι οποίοι απώλεσαν τη μεγάλη διαφορά 25 πόντων που είχαν, με τον Παγούνη και τον ενεργητικό Οικονόμου να ξεχωρίζουν και να κάνουν ένα μεγάλο σερί 0-16 για τα Ελάφια προσπαθώντας για την ολική ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν, με τους Griffins να φτάνουν στη νίκη με 73-63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Βρέλλης με 20 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε μια μεστή και γεμάτη εμφάνιση. Από πλευράς Milwaukee Sucks του coach Ροϊδόπουλου ξεχώρισε ο Κώστας Οικονόμου με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά οι Griffins είχαν 15/41 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 13/22 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Milwaukee Sucks είχαν 17/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

Griffins (Χρόνης): Ζαχαρτσένκο 6, Σπυρόπουλος 13 (6 ριμπ, 5 ασ, 5 κλ), Κιαχόπουλος 8, Χρόνης, Βιλτανιώτης 13 (3), Βρέλλης 20 (19 ριμπ), Τσακάλης 5, Ζυγούνας, Ρομπότης 8.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 11 (3), Πετρόπουλος 3, Σαμιωτάκης, Νικολάκης 9 (6 ριμπ), Γανέλης 6, Οικονόμου 19 (8 ριμπ), Παγούνης 8, Καπετανάκης 7, Γκολφινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη εμφάνιση του Βασίλη Βρέλλη!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Τσακάλη.