30/10/2021
Γέροντες 7 24 14 16 - 61 -
New York Pic-Knicks 17 16 18 25 - 76 -

Παρέμειναν αήττητοι οι New York Pic-Knicks!

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον 5ο όμιλο της Development 2 League πανηγύρισαν οι Pic-Knicks που επικράτησαν στα Άνω Λιόσια με 76-61 κόντρα στους Γέροντες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι New York Pic-Knicks ήταν αποφασισμένοι να κυριαρχήσουν στο ματς. Με άμυνα για σεμινάριο, αλλά και καλή επίθεση, προηγήθηκαν με 17-7 με το τέλος της περιόδου, με τους Κοντογιάννη και Δημτρέλλο να σημειώνουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για τους Γέροντες, 4 πόντους έβαλε ο Μάριος Τσούφης, ενώ 3 ο Χρήστος Μανίος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε. Οι δύο ομάδες βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 24-16 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Γερόντων με τον υπερηχητικό Γιάννη Τσιβούλα να βάζει 14 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-31 υπέρ των Νεοϋρκέζων που είδαν τον Κοντογιάννη να προσθέτει στο ενεργητικό του άλλους 8 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι New York Pic-Knicks συνέχισαν να έχουν τα ηνία του παιχνιδιού με τον Βαγγέλη Νάννο να σημειώνει 6 πόντους με δύο τρίποντες «βόμβες» κλείνοντας την περίοδο στο συν 6, 51-45. Για τους Γέροντες που πάλευαν και δεν εγκατέλειπαν άλλους 5 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Τσιβούλας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν με άνεση το προβάδισμα που είχαν, αφού ήταν ουσιαστικοί στην επίθεση, σημειώνοντας 25 πόντους. Το τελικό 76-61 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης μιας και οι Pic – Knicks στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήλεγχαν το ματς. Στον αντίποδα, οι Γέροντες μπορεί να μην κατάφεραν να πανηγυρίσουν την νίκη, ωστόσο η απόδοσή τους ήταν καλή στο ματς και μπορούν να αισιοδοξούν για μία ακόμα καλύτερη συνέχεια.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Κοντογιάννης με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τσιβούλας με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Γέροντες είχαν 26/77 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 7/23 βολές. Πήραν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 29/87 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα, 12/20 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 7 τάπες.

Γέροντες (Γεροντίδης): Μανίος 7, Στρατίγης 9, Τσιβούλας 23, Καλάβριας 2, Τσούφης 10, Καρέλος 4, Δασκάλου 6, Γεροντίδης, Κοκοτσής.

New York Pic – Knicks (Νάννος): Δημητρέλλος 4, Αγγελίδης 4, Κωφόπουλος 2, Νάννος 14, Αθανασίου 10, Ζαχαριάδης 11, Τσαγκάρης 9, Κοντογιάννης 22.

Τι μας άρεσε: Ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον και χωρίς σκοπιμότητες!

7-17, 24-16, 14-18, 16-25