14/01/2024
Capital Con-Trolls 11 14 10 13 - 48 -
Τα Βουνά Ath 14 18 16 18 - 66 -

Παρέμειναν... Ψηλορείτες τα ΒΟΥΝΑ!

Ο Περικλής ο Κιούσης ξεκίνησε με τρίποντο την αναμέτρηση, ήταν επιθετικός και προσπάθησε να μειώσει, καθώς το προβάδισμα ήταν για τα Βουνά, με τους Γραίκο και Μπαμπάνη να... ορμούν προς το αντίπαλο καλάθι και να γράφουν το 11-14 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Το... δίπολο Κιούση-Γραίκου μας απασχόλησε πολύ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την είσοδο του Τάσου του Μαρζάβα να δίνει δημιουργία και... εμπειρία για τους Capital, οι οποίοι μείωσαν αρχικά, αλλά μετά δέχθηκαν... φθηνά καλάθια, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-32.

Ο Χόντος έδωσε χείρα βοηθείας στο τρίτο μέρος, έβαλε τα καλάθια που έπρεπε για την παρέα του και μαζί με τον Μπαμπάνη που σκόραρε από τα 6.75, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους μπροστά με σκορ 35-48. Η διψήφια διαφορά έκανε τους φιλοξενούμενους να νιώθουν μια ασφάλεια, αυτό να τους κάνει ακόμα πιο... αρπακτικά και εν τέλει να κλείνουν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 48-66, έπειτα από ένα υπέροχο παιχνίδι στο Φάληρο!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μπούτσικας με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος. Από τους Capital ξεχώρισε ο... αθόρυβος Κώστας Φουρτάκας με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/44 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 12/24 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/39 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 17/26 βολές, 41 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Δρόσος 1, Μαρζάβας Τ. 2, Μαρζάβας Π. 4, Γκούβας 1, Κιούσης 19, Τυχόπουλος 1, Φουρτάκας 8, Μπουρνάζος 5, Ασλανίδης 7.

ΤΑ ΒΟΥΝΑ (Χόντος): Φιλντίσης 2, Μπαμπάνης 7, Χόντος 16, Παναγιωτόπουλος 3, Γραίκος 18, Μπούτσικας 17, Ράλλης 3.