29/10/2023
Panzerakia 6 13 9 6 - 34 -
Proboraptors 15 19 11 19 - 64 -

Παρέμειναν στην κορυφή οι Proboraptors!

Πειστική εμφάνιση, μεγάλη διαφορά και έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Proboraptors το βράδυ της Κυριακής στο Basketaki Arena, καθώς με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στα Panzerakia με 32 – 62.

Οι Proboraptors μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την ικανότητα του Αβούρη(4) μέσα στην ρακέτα και την ενέργεια που έδωσε ο Ζερβόπουλος με 4 πόντους και ξέφυγαν με 6 – 15. Τα Panzerakia που ξεκίνησαν καλά με καλάθια από Γκανή και Πάγκαλο, έχασαν την συγκέντρωση τους στην συνέχεια και έμειναν μοιραία στο κυνήγι του σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπιασαν καλύτερη απόδοση στην επίθεση και πάλευαν να μειώσουν με 4 πόντους του Πάγκαλου και απίθανο τρίποντο του Κατσιγιάννη από το κέντρο, αλλά έμπαζαν νερά στην άμυνα. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ και βρίσκοντας λύσεις από αρκετούς παίκτες , κατάφεραν να πάνε με το υπέρ τους 19 – 34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Βαλέντζης με 6, Αβούρης με 4 και Βασιλείου με τρίποντο οι πρωταγωνιστές.

Οι ομάδες κατέβασαν στροφές στην τρίτη περίοδο, με το σκορ να μένει χαμηλά και την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και ανέβασαν την διαφορά στους 23 πόντους, με τον Βασιλείου να σκοράρει τους 5. Οι Κίτρινοι έβγαλαν αντίδραση μετά το πεντάλεπτο και με καλάθια από Μωραΐτη, Κατσιγιάννη και Πάλλα, πλησίασαν 28 – 45.

Οι Proboraptors δεν κατέβασαν ταχύτητα σε κανένα σημείο της τέταρτης περιόδου, συνέχισαν να βγάζουν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και ολοκλήρωσαν το ματς με ευρεία νίκη 34 – 64. Κατσιμίχας με 8 και Βαλέντζης με 4 πόντους ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση, ενώ για την ομάδα του Χριστόπουλου που είχε παρατήσει προ πολλού τα όπλα, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Κατσιγιάννης, Δ. Πάγκαλος και Πάλλας.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βασιλείου με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Πάλλας με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα Panzerakia είχαν 10/46 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 2/8 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Proboraptors είχαν 25/50 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/8 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασιστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Αυτζής, Γκάνης 2(9ρ.), Καλιακούδας 3, Κατσιγιάννης 10, Μωραΐτης 2, Δ.Πάγκαλος 2, Ε.Πάγκαλος 6, Πάλλας 9(10ρ.), Πάφος.

Proboraptors(Βαλέντζης): Αβούρης 13(9ρ.), Βαλέντζης 12(8ρ.),Βασιλείου 13(8ρ.),Ζερβόπουλος 10, Κατσιμίχας 6, Κουνενιδάκης 4, Τραϊφόρος 6.

Τι μας άρεσε: Το απίθανο τρίποντο από το κέντρο του Κατσιγιάννη, στην λήξη του ημιχρόνου.