12/06/2020
Retro Pacers 15 16 14 12 - 57 -
Melisses BC 16 13 10 15 - 54 -

Παρέμειναν στην δεύτερη θέση οι Retro Pacers!

Οι Retro Pacers ξεκίνησαν με το δεξί την μετά-καραντίνα εποχή, αφού κέρδισαν με 57-54 τις Melisses, φτάνοντας έτσι τις 13 στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στην δεύτερη θέση, πίσω από τους Enersizers!

Από την πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα ρυθμό, παίζοντας εξαιρετικά. Οι Melisses, παρά τις πολλές τους απουσίες, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-15 με τον Στέφανο Μπουγιούκο να σημειώνει 8 πόντους. Για τους Pacers, 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του, έβαλε ο Γιώργος Κοψιδάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Retro Pacers, ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 31-29. Ο Κοψιδάς συνέχισε να λεηλατεί το αντίπαλο καλάθι με τον Γεωργάρα να είναι άξιος συμπαραστάτης του με 5 πόντους. Για τις Melisses, 5 πόντους έβαλε ο Αλέξανδρος Μπουγιούκος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κοψιδάς ήταν απολαυστικός. Ο έμπειρος φόργουορντ των Retro, έβαλε τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του, με τους Pacers, να ανεβάζουν την διαφορά τους στους 6, 45-39. Στον αντίποδα, 9 πόντους έβαλε ο Αλέξανδρος Μπουγιούκος που οργίαζε στο παρκέ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές. Ωστόσο, στο τέλος, η μπίλια έκατσε στην ομάδα του Αναγνωστόπουλου, με τους Κοψιδά, Βέλλη και Κωστή να είναι ψύχραιμοι την ύστατη στιγμή. Το τελικό σκορ, 57-54 αντιπροσωπεύει την εικόνα του ματς, με τους Retro να έχουν τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς παίρνοντας δίκαια την νίκη. Από την άλλη, για τις αγνώριστες (προς το καλό φυσικά) Melisses, από 5 πόντους σημείωσαν οι Στέφανος Μπουγιούκος και Πάρης Πάτσης.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιώργος Κοψιδάς με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άλεξ Μπουγιούκος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 23/63 εντός πεδιάς, 2/12 τρίποντα και 9/17 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη, οι Melisses, είχαν 21/69 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 7/11 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη, και 2 τάπες.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βέλλης 5, Κοψιδάς 33, Κωστής 3, Κάππος 5, Αναγνωστόπουλος 1, Γεωργάρας 8, Τσιλιμπάρης 2, Λιγνός.

Melisses (Πάτσης): Μπουγιούκος Σ 16, Παπαδιάς 2, Μπάνος 4, Καψιώχας, Πάτσης 11, Μπουγιούκος Α 19, Κρούπης 2.

Τι μας άρεσε: Τρομερό παιχνίδι, αρκετά ανταγωνιστικό ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες!