02/12/2023
Iron Maidan 2 8 16 14 - 40 -
Kolosos Dunk n' Donuts 11 12 12 13 - 48 -

Παρέμεινε ψύχραιμος και επιβραβεύτηκε ο Κολοσσός!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με έξι αναπάντητους πόντους από τον Κολοσσό, ο οποίος βρήκε σκορ δια χειρός Ρούσση, Ταραντίλη και Παναγιώτου στα πρώτα 6,5 λεπτά. Ο Δ. Μακρής σκόραρε από τη γραμμή των βολών για τους γηπεδούχους, όμως οι δύο πόντοι του Πετρόπουλου και του Παναγιώτου ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα εννέα πόντων, 2-11, στους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παληγιάννης (6π) κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και έδωσε τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι Maidan, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Ο Κολοσσός, με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και πέντε διαφορετικούς σκόρερ, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο σε θέση οδηγού, 10-23.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Ιron Maidan εμφανίστηκαν πολύ βελτιωμένοι και με πέντε πόντους του Παληγιάννη, τέσσερις πόντους του Α. Μαλτέζου και το τριποντάκι του Δ. Μακρή μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Ο Κολοσσός επανέκαμψε μετά από ένα κακό πρώτο πεντάλεπτο και με σκόρερ τους Ρούσση και Δαλέτζα, πήρε μαξιλαράκι ασφαλείας εννέα πόντων, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Αποφασισμένοι να το παλέψουν μέχρι τέλος μπήκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με καλάθια από τον A. Μαλτέζο, τον Παληγιάννη και τον Α. Μακρή πλησίασαν ακόμα περισσότερο τον προπορευόμενο Κολοσσό. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι και με σκόρερ τους Πετρόπουλο (5π) και Παναγιώτου (2π) άντεξαν την πίεση και έφυγαν νικητές από τη Ζωφριά με σκορ 40-48.

Betsson MVP για τον Κολοσσό αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ταραντίλης με 6 πόντους, 18 ριμπαουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα. Aπό τους Iron Maidan διακρίθηκε ο Νiκόλας Παληγιάννης με 18 πόντους, 11 ριμπαουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/45 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 13/23 βολές, 41 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/49 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 11/19 βολές, 52 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 20 λάθη.

Iron Maidan (Μακρής): Παληγιάννης 18, Καλκοπέδης, Μακρής Δ. 7, Μακρής Α. 2, Μαλτέζος Θ. 2, Κίσσας 2, Μαλτέζος Α. 6, Κατσανος 1.

Kolossos Dunk 'n Donuts (Ρούσσης): Μπατσίκας 2, Ρούσσης 9, Πετρόπουλος 13, Παναγιώτου 9, Ταραντίλης 6, Δαλέτζας 9.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον στο τέταρτο δεκάλεπτο!