10/02/2024
Circle BC 8 19 14 20 - 61 -
Fast Break 15 10 11 21 - 57 -

Παρέμεινε στο κόλπο των Playoffs η Circle!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Fast με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Αρβανιτέλλη(6π) να κυριαρχεί κάτω από τα δυο καλάθια, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 8-15! Οι «μωβ» από την πλευρά τους έμειναν σε ρηχά νερά, καθώς αδυνατούσαν να κάνουν το παιχνίδι της, παρασυρόμενη στο χαμηλό τέμπο του αντιπάλου! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χατζηγιαννίδης με 4 πόντους!

Στη συνέχεια, η εντολή του κόουτς Γεωργίου να γυρίσει την άμυνα σε ζώνη 3-2 είχε ευεργετικά αποτελέσματα για την ομάδα της Circle, καθώς περιόρισαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους, βρήκαν σκορ στο αγαπημένο τους ανοιχτό γήπεδο και με τον Μανσόλα να ηγείται των προσπαθειών τους, κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο συν δυο με σκορ 27-25! Οι Fast Break τα "έσπασαν" σε αυτό το διάστημα, καθώς τελείωσαν την περίοδο με 29% στα σουτ εντός παιδιάς(2/9δ-2/9τρ), με τον Κοσσένα να αποτελεί τον καλύτερο παίκτη με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «μοβ» έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, αυτή τη φορά με αδιάκοπο pressing σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, προκαλώντας μεγάλη φθορά στον αντίπαλο σε ενεργειακό και πνευματικό επίπεδο! Ο Μανσόλας για ακόμη μια φορά ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον φοβερό και τρομερό Χατζηγιαννιδη, ο οποίος έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας double-double(10π-12ρ). Οι Fast από την πλευρά τους ήταν ξεκάθαρο ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που έδιναν οι «μικροί» της Circle, επιβεβαιώνοντας ότι δεν τους ταιριάζει η συγκεκριμένη ομάδα ουδενί αγωνιστικά! Ο Μητρέλος πρόλαβε να βάλει σε αυτή την περίοδο 4 πόντους! Η τελευταία στροφή έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 41-36!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Circle έστειλε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά πόντων και παρόλο την πίεση που της άσκησαν ο Μπουλαξής και η παρέα του κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη με σκορ 61-57!

Betsson MVP ο Γιάννης Χατζηγιαννίδης 16 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Μητρέλος είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 23/55 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 3/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/17 βολές, 41 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη!

Circle(Γεωργίου): Γεωργίου 10, Καλούδης 11, Μανσόλας 20, Παπαχρήστου 2, Τουμπανάκης 2, Χατζηγιαννίδης 16.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 20, Ηλιάδης, Κοσσένας 15, Μητρέλος 15, Μπουλαξής, Περδίκης 1, Τζίτζικαλάκης.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι «μωβ» απέναντι σε μία σπουδαία ομάδα, μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής!