27/11/2023
Itah Jazz 25 14 7 12 - 57 -
Peteenagers BC 18 16 16 13 - 63 -

"Παρθενική" νίκη για τους Peteenagers κόντρα στους αξιόμαχους Itah Jazz

Itah Jazz και Peteenagers κοντραρίστηκαν στο Πάρκο, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις. Τελικά, οι Peteenagers κατάφεραν και έφυγαν νικητές με 57-63, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Itah Jazz. Φαινόταν πως όλοι ήταν σε εξαιρετικό βράδυ, καθώς ότι σουτ έπαιρναν κατέληγε στο καλάθι. Κατάφεραν να πάρουν διψήφιες διάφορες στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως το σκορ θα σταματάτε στο 25-18. Ο Μέμος Λέζος στον πάγκο έδειχνε αρκετά ανήσυχος από την απόδοση της ομάδας του και θέλησε να αλλάξει τις ισορροπίες σύντομα. Με όπλο αρχικά την άμυνα θα έδενε "κόμπο" την αντίπαλη ομάδα και οι Peteenagers θα πήγαιναν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 32-34, κάνοντας την ανατροπή.

Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά φιλοξενούμενοι θέλησαν να παίξουν στον ίδιο ρυθμό και να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Αυτή τη φορά, οι Jazz θα είχαν απαντήσεις στην επίθεση όμως αυτό δεν έφτανε για να επανακτήσουν το προβάδισμα και έτσι πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -4 (46-50). Μπαίνοντας στο 4ο δεκάλεπτο, οι Peteenagers είχαν μόνο ένα πράγμα στο μυαλό τους: τη νίκη. Ο Σαρρής από την άλλη πλευρά έβαλε κάποια σουτ, όμως δεν ήταν αρκετά καθώς η ομάδα του Λέζου είχε πάντα τις απαντήσεις. Με αυτόν τον τρόπο, οι Peteenagers πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος, παίρνοντας σημαντική ψυχολογία για τη συνέχεια.