15/10/2019
Indians 6 5 3 12 - 26 -
Slam Ducks 11 9 9 9 - 38 -

Παρθενική νίκη για τους Slam Ducks!

Απόγευμα Σαββάτου στο Seven της Ανθούσας οι Super Drunks υποδέχθηκαν τους Slam Ducks στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του 14ου ομίλου του Basketaki Cup. Σε ένα ματς ισορροπημένο και με χαμηλότατα ποσοστά εκατέρωθεν, το συγκρότημα του Νίκου Σαραγά ήταν ελαφρώς ανώτερο και κατάφερε να επικρατήσει με 26-38, κατακτώντας την πρώτη του νίκη στη φετινή χρονιά. Στην αντίπερα όχθη, τρίτη διαδοχική ήττα γνώρισαν οι Super Drunks, που έδειξαν επηρεασμένοι από την πληθώρα απουσιών στο ρόστερ τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι «Πάπιες». Με τους Κώστα Καραλουκά (3π.), Πέτρο Πολυχρονίδη (3π.) και Γιώργο Σαραγά (2π.) να ηγούνται της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στα μισά της περιόδου και το διατήρησαν. Οι Super Drunks έδειξαν ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο στα πρώτα λεπτά, όμως αντιμετώπισαν σοβαρά κενά διαστήματα στη συνέχεια, αναζητώντας μάταια το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Το 6-11 της πρώτης περιόδου μετετράπη σε 11-20. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σουτάρουν με χαμηλά ποσοστά, όμως οι μετέπειτα νικητές είχαν να επιδείξουν κάποια αρκετά θετικά διαστήματα, όπως το πρώτο εξάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν με ένα μίνι ξέσπασμα πήραν μάξιμουμ προβάδισμα (8-20). Οι Κώστας Καραλουκάς (2π.) και Πέτρος Πολυχρονίδης (2π.) σκόραραν ξανά, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Γιώργος Σαραγάς (2π.). Μόλις 5 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα, με τον Αλέξανδρο Τιγκινάγκα (3π.) να ξεχωρίζει.

Στην επανάληψη το σκηνικό στο Seven παρέμεινε το ίδιο. Η επιθετική συγκομιδή των γηπεδούχων κινήθηκε σε ακόμη ρηχότερα νερά (3 πόντοι ενεργητικό στην τρίτη περίοδο), οι Ducks παρέμεναν ανώτεροι στο παρκέ, χωρίς όμως να εντυπωσιάζουν σε καμία περίπτωση. Οι προαναφερθείσα τριπλέτα των φιλοξενούμενων σκόραρε όσο χρειάστηκε για να διευρύνει το προβάδισμα στο +14 (14-28) και να βάλει γερές βάσεις για την παρθενική τους νίκη των Slam Ducks.  Οι Super Drunks από την άλλη, που αντιμετώπιζαν πρόβλημα με τα φάουλ από νωρίς, κατέβαλλαν αξιοσημείωτη προσπάθεια στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα με 12 πόντους και 5 διαφορετικούς σκόρερ. Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου έγραψε 12-9, οι Ducks διαχειρίστηκαν εν τέλει το υπέρ τους προβάδισμα και χωρίς να αγχωθούν αποχώρησαν από το κλειστό της Ανθούσας με το ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα οι Super Drunks είχαν 8/21 βολές (38,1%), 9/48 δίποντα (18,8%) και 0/7 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι Slam Ducks είχαν 7/26 βολές (26,9%), 13/53 εντός πεδιάς (24,5%) και 5/21 τρίποντα (23,8%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σαραγάς με 9 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 3/7 δίποντα (42,8%) και 1/2 τρίποντα (50,0%). Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Super Drunks (Ηλιακόπουλος) : Ηλιακόπουλος, Παρσόπουλος, Φαραός, Τιγκινάγκας Αλ. 6, Τιγκινάγκας Ν. 6, Σκενδέρογλου 6, Βάθης 2, Μπαϊμπής Λευτ., Μπαϊμπής Χρι. 6.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.) : Σαραγάς Ν. 2, Σαραγάς Γ. 9, Ισαακίδης 2, Μαργάνης 4, Προφήτης 3, Πολυχρονίδης 9, Μπουτεράκος, Καραλουκάς 9.

Τι μας άρεσε : Το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τι δεν μας άρεσε : Το πολύ χαμηλό σκορ καθώς και ότι οι δύο ομάδες δεν αγωνίστηκαν σύμφωνα με τις δυνατότητές του.