14/12/2021
Ice Cream Lovers - - - - - 50 -
Falcons - - - - - 67 -

Παρθενική νίκη για τους Τouvlakers!

Το βράδυ της Τρίτης στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Development League, Ice Cream Lovers και Touvlakers διασταύρωσαν τα ξίφη τους. Μπορεί οι Lovers να ήταν για ακόμα μια φορά άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά οι Touvlakers είδαν έναν Κωνσταντίνο Φώτη να βάζει 20 πόντους και να οδηγεί την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου στην 1η της φετινή νίκη. 50-67 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Χάρμα οφθαλμών ήταν επιθετικά το 1ο δεκάλεπτο. 20-16 ήταν το επιμέρους σκορ σε αυτά τα 10 λεπτά, με τις 2 ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες. Κουπί για τους γηπεδούχους τράβηξε με 10 πόντους και πολλά ριμπάουντ ο Κωστούλας, ενώ 13 πόντους είχε ο Τσαρμπόπουλος που ευστόχησε σε 3 σουτ έξω από τα 6.75!

Το τέμπο έγινε πιο αργό στην 2η περίοδο ,καθώς οι ομάδες έδειχναν κουρασμένες. Η διαφορά έφτασε στο καλάθι υπέρ των Lovers που είδαν τον Τσαρμπόπουλο να «σβήνει». 2 καλάθια έβαλε ο Κόρδας. Στην αντίπερα όχθη, από 1 τρίποντο είχαν Ιωάννου και Κοτσώνης. 28-26 έγραφε το scoreboard στο τέλος του α΄ημιχρόνου.

Στην αντεπίθεση πέρασε η παρέα του Θεοδωρακόπουλου στο 3ο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο πολύ δυνατός Φώτης που μέτρησε 9 πόντους. Με 5 πόντους ακολούθησε ο Θεοδωρακόπουλος. Στους 7 πόντους του Αγγελή αρκέστηκαν οι «παγωτατζήδες». 13-21 ήταν το επιμέρους σκορ. Στο + 6 βρέθηκαν οι Touvlakers.

Μπορεί οι Ice Cream Lovers να προσπάθησαν στην 4η και τελευταία περίοδο, αλλά δεν τα κατάφεραν. Με τον Θεοδωρακόπουλο να βάζει τρίποντο με το καλημέρα, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι και εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους. 4 καλάθια ακόμα πέτυχε ο Φώτης που έφτασε συνολικά τους 20 πόντους. 2 καλάθια έβαλε ο Κόρδας και 3 πόντους ο Αγγελής για τους ηττημένους Lovers. 50-67 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα με τους Touvlakers να παίρνουν την 1η τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Φώτης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκος Τσαρμπόπουλος ξεχώρισε για τους ηττημένους, καθώς πέτυχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ (0-4) και 1 λάθος σε 32:15 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 14/33 δίποντα (42,4%), 6/25 τρίποντα (24%), 4/7 βολές (57,1%), 24 ριμπάουντ (1-23), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 8 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 21/36 δίποντα (58,3%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 4/12 βολές (33,3%), 48 ριμπάουντ (10-38), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.

Ice Cream Lovers(Μιχαλόπουλος Χ.): Τσαρμπόπουλος 18, Κόρδας 10, Μιχαλόπουλος Ν., Μιχαλόπουλος Μ. 2, Αγγελή 12, Βασιλείου Π. 3 (9 ριμπ), Βασιλείου Δ. 5.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Ιωάννου 13 (8 ριμπ), Κοτσώνης 5, Φώτης 20 (10 ριμπ), Κωστούλας 14 (9 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος 8, Μπουχάγιερ, Δελέγκος 7 (10 ριμπ), Καϊάφας.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί στην νίκη των Touvlakers ήταν ο Κώστας Κωστούλας που ήταν ο οδηγός επιθετικά και αμυντικά για την ομάδα του Θεοδωρακόπουλου στο 1ο ημίχρονο!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Φώτη, αλλά και του Κωστούλα!