12/04/2022
Promitheas Oldschool - - - - - 48 -
TECHbuddy - - - - - 58 -

Παρθενικό F4 για την TECHbuddy!

Στο παρθενικό της Final 4 θα συμμετάσχει η Tech, αφού κατάφερε να περάσει με πολύ δυσκολία το εμπόδιο του Promitheas Old School. Το παιχνίδι ήταν 1 από τα καλύτερα ματς που παρακολουθήσαμε-μεταδώσαμε φέτος, με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα. 48-58 ήταν το τελικό σκορ με την Tech να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα χάρις σε 1 ξέσπασμα στα τελευταία 5 λεπτά.

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση. Η Techbuddy, με πρωταγωνιστή τον Γεράνιο που σημείωσε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα και πήρε προβάδισμα 4 πόντων στην λήξη της περιόδου (15-19). Για τον Promitheas Old School, ο Λαζανάς σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με την Techbuddy να κρατά τη διαφορά στα επίπεδα των 4-5 πόντων. Έτσι, οδηγηθήκαμε στο ημίχρονο με την Techbuddy να είναι μπροστά με 4 (28-32). Ο Μπόχαλης με 5 πόντους διακρίθηκε για την  «Tech», σε ένα διάστημα που το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες του Promitheas.

Στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με καμία ομάδα να μην αφήνει την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Techbuddy να προηγείται με 3 πόντους (37-40). Το δίδυμο των Γεράνιου- Αμπατζή σημείωσε 8 πόντους (4 και 4) για την ομάδα της Techbuddy,, ενώ ο Ταπεινός σημείωσε επίσης 4 για την ομάδα του Promitheas.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Techbuddy με ορθές επιλογές στην επίθεση, πήρε τη διαφορά στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους για ανατροπή. Κάπως έτσι, οδηγηθήκαμε στο τελικό σκορ 48-58 και στην πρόκριση της Techbuddy στο Final 4 του Basketaki Cup. Ο Γεράνιος με 9 πόντους για την Techbuddy και ο Λαζανάς με 5 πόντους για τον Promitheas διακρίθηκαν στο διάστημα αυτό για τις ομάδες τους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 αγωνιστικά λεπτά. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Λαζανάς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 31:17 λεπτά συμμετοχή

Σαν σύνολο, ο Promitheas Old School είχε 20/59 σουτ (33,9%), 2/18 τρίποντα (11,1%), 6/17 βολές (35,3%), 39 ριμπάουντ (9-30), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 13 λάθη. Η TechBuddy είχε 21/59 σουτ (35,6%), 5/20 τρίποντα (25%), 11/15 βολές (73,3%), 38 ριμπάουντ (8-30), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Promitheas Old School(Λαζανάς): Ταπεινός 12, Σοφιανόπουλος, Κλαουδάτος 8, Γκορτσίλας, Μπερτσιάς, Λιόλιος 6, Λαζανάς 16, Στολάκης 6.

TechBuddy(Γεράνιος): Βαλέρης, Γεράνιος 24 (7 ριμπ), Γιαννακόπουλος 9, Δημογιάννης 5, Μπόχαλης 9, Γεωργιόπουλος, Μπρίνιας, Μπαλτάς, Αμπατζής 8, Χύτας 1, Μενεγής 2.

Τι μας άρεσε: Γενικότερα ο ρυθμός και η εξέλιξη όλου του αγώνα!